Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na začátku prosince se zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg zařadil mezi nejštědřejší světové mecenáše. Oznámil, že dá 99 procent akcií své firmy na charitu. Nyní mají hodnotu v přepočtu 1,1 bilionu korun. Podobný závazek před časem učinil americký miliardář a investor Warren Buffet. Třetinu svého majetku na dobročinné účely poslal zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Zahraniční příklady následují i čeští podnikatelé a majitelé firem. Někteří se rozhodli podporovat charitu, když je nebo jejich blízké potkalo nějaké neštěstí, další se prostě tak nějak přirozeně dělí o peníze, které se jim podařilo vydělat. Týdeník Ekonom přináší v novém čísle příběhy tří tuzemských dobrodějů, kteří jsou v určitém ohledu výjimeční.

Řada zdejších podnikatelů podpořila dobrou věc jednorázovým příspěvkem. Zavázat se k pravidelné charitě je zatím poměrně neobvyklé. Před časem to udělal spolumajitel firmy Adler Martin Hausenblas a každoročně dává potřebným, mimo jiné i studentům vysokých škol, kteří se ucházejí o stipendium na zahraniční vzdělávání, deset procent svých osobních příjmů. Veškerou podporu navíc směřuje do Ústí nad Labem, kde žije a podniká. A k podobnému patriotismu vybízí i další podnikatele.

Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit-Bravo, zaplatil cestu humanitárního konvoje na Ukrajinu. O pomoc tehdy žádal i další podnikatele a většinou uspěl. Nyní chce poslat zimní oblečení uprchlíkům do Řecka. A právě kvůli schopnosti rychle reagovat na aktuální situaci ho týdeník Ekonom zařadil do svého výběru.

Do třetice přinášíme příběh podnikatele Petra Sýkory, který stál u zrodu nadace Dobrý anděl. Rozchodil v Česku dárcovský systém, do kterého se může zapojit každý, navíc ani korunu z příspěvku jednotlivců nespolykají provozní náklady, ty hradí Sýkora spolu s dalšími mecenáši. "Přidala se třeba Jaroslava Valová, zakladatelka firmy Siko," upozorňuje Sýkora.

Každý z trojice vybraných podnikatelů přistupuje k charitě trochu jinak, všichni však doufají, že jejich příklad přiláká další filantropy.

obalka Ekonom 2015 52 53- Proč se podnikatelé rozhodli věnovat peníze na charitu?

- Inspiroval je někdo v rodině?

- A co jim filantropie přináší?

Odpovědi najdete ve velkém tématu ve vánočním dvojčísle týdeníku Ekonom, které vychází mimořádně už ve středu 23. prosince.

Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také v nové aplikaci Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související