Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Právě Číňané se nakonec mohou stát favoritem nové soutěže. Jistě nabídnou atraktivní cenu a výhodné úvěry, k tomu přidají silnou politickou podporu. Česká vláda, respektive společnost ČEZ, tak dostanou nabídku, kterou nebude snadné jen tak odmítnout.

Proč by měl čínský uchazeč vyhrát? Má tah na branku, který mu konkurence může jen závidět. V současnosti se velmi snaží prosadit svůj jaderný reaktor nové generace Hualong One v Británii.

Jedním z hlavních témat diskusí během říjnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Londýně byl právě průnik na britský energetický trh.

Čínská společnost CGN si již vyhlédla lokalitu Bradwell na jihovýchodě Anglie, kde by novou elektrárnu s reaktory Hualong One ráda postavila. S čínskými aktivitami se lze setkat i jinde v Evropě. Již zmíněný koncern CGN se má stát spoluinvestorem dvou dalších bloků jaderné elektrárny Cernavoda v Rumunsku.

Tradičním dodavatelům, jak se zdá, už dochází dech. Francouzská Areva balancuje na pokraji bankrotu, zachránit ji má vstup nových akcionářů. Také americký Westinghouse je ztrátový, navíc jako soukromá společnost může těžko předložit "politicky vylepšenou" nabídku. Rusko se potácí v ekonomické krizi a má potíže s financováním nových reaktorů i na domácím území.

Pokud se tedy jednou dočkáme nového jaderného tendru, může se stát, že o vítězství se poperou Číňané s korejským holdingem KEPCO, kterému též nechybí sebevědomí. Víc než o soumraku jaderné energetiky to bude svědčit o soumraku západní euroamerické civilizace.

Související