Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Uprostřed hloučku diváků sedí robot, kterého bychom si na větší vzdálenost klidně mohli splést se skutečným člověkem. "Jak jsi starý?" ptá se robota jeden z návštěvníků konference Oslo Innovation Week. "Je mi sedm," odpovídá v angličtině robot a pohybuje přitom rty. Očima navíc sleduje tazatele.
Robot vypadá v podstatě jako dvojče japonského profesora robotiky Hirošiho Išigura, který ho vytvořil. Výkonná elektronika je ukrytá pod silikonem, který věrně napodobuje lidskou kůži.
"Já jsem taky robot a jsem starší než ty," zkouší navázat konverzaci s robotem další návštěvník konference.
"Hm," reaguje robot.
"Ty mi moc nevěříš?"
"Ne," přiznává robot.
"A máš pravdu," pokračuje v konverzaci návštěvník konference.
"Já mám vždycky pravdu," reaguje robot a jeho odpověď skupinku přihlížejících rozesměje.
"Žiješ v Ósace?" přidávám otázku. "Ne, já žiju v kufru," odpovídá robot. A skutečný Hiroši Išiguro později vysvětluje, že robot se opravdu vejde do dvou velkých kufrů. Při prohlídkách na letišti ale japonský vědec občas zažívá horké chvilky. "Když kontrolor uvidí ruku, která vypadá jako lidská, těžko se mi vše vysvětluje," říká.
Rychlá půjčka se může výrazně prodražit. Nebankovního poskytovatele si vybírejte pečlivě - čtěte ZDE
Zatím je s roboty, kteří se podobají lidem, zábava. "Když místo mě přednáší robot, publikum bývá nadšené," přiznává profesor Išiguro, který vede na univerzitě v Ósace centrum zaměřené na vývoj humanoidních robotů. Dělá už dvacet let a začal s napodobeninou své tehdy čtyřleté dcery.
Poslechněte si přenášku Hirošiho Išigura z konference Oslo Innovation Week:
Jenže brzo mnohé smích přijede. Tak za třicet nebo čtyřicet let budou podle Išigura ve společnosti dominovat roboti. "Jsou v podstatě dalším evolučním stupněm lidstva," říká japonský konstruktér. Nepochybuje o tom, že lidé budou nahrazeni roboty.
- Jak naučil Hiroši Išiguro své robotické dvojče přednášet a odpovídat na otázky lidí?
- Jak pomohou roboti seniorům nebo přepracovaným manažerům?
- A kde už dnes takhle fungují?
Rozhovor s výstředním vědcem Hirošim Išigurou čtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Najdete v něm i téma o robotech schopných vyjadřovat emoce. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.