Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Výměna oken, zateplení, výstavba nízkoenergetického bydlení, výměna elektrického topení a nově i instalace solárních panelů. Na všechny tyto úkony můžete nyní získat dotaci. Ministerstvo životního prostředí totiž 22. října spustilo už třetí "běh" programu Nová zelená úsporám.

Ten oproti předchozím výzvám potrvá kontinuálně až do roku 2021 a k dispozici v tomto období bude podle odhadů resortu z prodeje přebytečných emisních povolenek celkem 27 miliard korun.
Jeden rodinný dům může podle míry úprav z Nové zelené úsporám hradit až polovinu nákladů. Maximální částka je ale stanovena na pět milionů korun.

Pozitivní změnou upraveného programu je možnost, získat dotaci také pouze na dílčí úpravy, jako je samostatná výměna oken nebo dveří, zateplení fasád nebo zateplení podlah, střech a stropů. Rekonstruovat dům se státní podporou tak můžete v klidu na etapy. Musíte ale počítat s tím, že v takovémto případě dosáhnete jen na tu nejnižší podporu. Kombinace několika úprav pak sazby o něco zvedá, nejvyšší je dotace u komplexních rekonstrukcí. Zjistit, na kolik máte při zateplování domu nárok, je poměrně složité. K orientaci vám může pomoci níže uvedená tabulka.

Pokud si necháte pouze vyměnit okna, dostanete podle aktuálních sazebníků za metr čtvereční 2100 korun. Když kromě výměny oken ale ještě třeba necháte zateplit fasádu, máte nárok na vyšší sazbu 2750 korun za metr čtvereční. V případě že realizujete všechny zmíněné úpravy, zvyšuje se sazba za výměnu oken na 3800 korun za metr čtvereční. A nejvyšší jsou za těchto okolností i sazby u všech ostatních úprav.

Kdybychom vzali pro ilustraci příklad rodinného domu, kde majitel zateplil 100 m2 fasády a vyměnil 20 m2 oken, zaplatil za zateplení asi 1600 korun za m2. Výměna oken jej pak stála 4000 korun za m2. Celkem tedy do úprav investoval 240 tisíc korun. Kombinací opatření se řadí do kategorie s dotací 600 Kč za m2 za obvodové stěny a 2750 Kč za m2 za výměnu oken. Má tedy nárok na dotaci ve výši 115 tisíc korun.

Odměna za připojení k teplárně

Mnohem snáze se vyznáte v sazbách, pokud si zažádáte o dotaci na výstavbu nízkoenergetického bydlení. Jsou totiž pouze dvě. Buď můžete na výstavbu získat 300 tisíc nebo 450 tisíc korun, a to v případě, když budete využívat obnovitelné zdroje. Dotaci můžete získat i na odborný posudek, bez kterého není možné o příspěvek na stavbu nového domu zažádat. Z programu vám může být proplaceno až 35 tisíc korun.

Čerpat dotaci z Nové zelené úsporám je možné také při výměně elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem. Dotovány jsou i kotle na biomasu nebo krbová kamna. Na koupi zařízení s nejnižší účinností můžete získat nejvíc 50 tisíc korun, u tepelných čerpadel máte nárok až na 100 tisíc korun. V obou případech tedy až na polovinu jejich pořizovací ceny.

Po dlouhé době mohou majitelé rodinných domů získat i příspěvek na instalaci solárních panelů. Pokud chcete na peníze z prodeje povolenek taktéž dosáhnout, musíte si pořídit takový panel, který vyprodukuje alespoň polovinu tepla potřebného pro ohřívání vody. Pokud vámi zvolené zařízení tuto podmínku splňuje, máte nárok až na 35 tisíc korun, tedy opět skoro polovinu nákladů. Pakliže se rozhodnete pro propracovanější solární systém, napojený na distribuční síť, podpoří vás program až 100 tisíci korunami.

Na stejný balík peněz můžete dosáhnout také, když si pořídíte větrací systém se zpětným získáváním tepla. Kompenzaci až 40 tisíc korun pak můžete dostat, pokud se zbavíte starého neekologického kotle a připojíte se na síť místní teplárny.

O dotaci je možné žádat u Státního fondu životního prostředí před realizací v jejím průběhu nebo i po dokončení akce, ne ale déle než dva roky nazpět. Žádost musíte nejprve podat elektronicky a poté ji s potřebnými dokumenty, jako je projektová dokumentace, odborný posudek nebo technické parametry stavby, zaslat do pěti dnů v papírové podobě na příslušné územní pracoviště fondu.

Peníze můžete díky zrychlené evidenci dostat už šest týdnů po odeslání žádosti. Ovšem jen v případě, že jste žádost vyplnili bez chyby a dodali jste všechny potřebné materiály.

obalka Ekonom 2015 44Nová zelená úsporám ale není jediným dotačním programem, který vám nabízí spolufinancování formou ať už státních nebo evropských dotací.

O tom, v jakých dotačních výzvách můžete potřebné finance v současné době jakožto fyzická osoba nebo podnikatel získat, se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom. Vychází ve čtvrtek 29. října.

Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související