Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Téměř 170 soutěžících z 39 zemí s více než stovkou projektů se utkalo na každoroční soutěži mladých vědců. Letošní ročník byl navíc propojen s výstavou Expo. Každá země mohla vyslat do boje navíc jeden projekt zaměřený na potravinovou soběstačnost světa nebo zdroje energie.

Právě v kategorii Expo uspěla Markéta Pitrová z Gymnázia Brno–Řečkovice, která se věnovala falšování potravin. A vybrala si témata, která jsou v Česku nyní aktuální. Zbývala se třeba kvalitou masných výrobků a testováním medu.

Hned dvakrát uspěla Michaela Kajšová. Ještě jako studentka Gymnázia Zlín zkoumala vliv cholesterolu na biomembrány. Za poznatky, které by se mohly jednou uplatit při léčbě Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby, získala ocenění od Evropské chemické společnosti a cenu EMBL spojenou s týdenní stáží na Univerzitě v Heidelbergu.

Ocenění do Česka přiváží také studentka Thi Thu Giang Tran z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Získala zvláštní cenu udělovanou pořadateli soutěže za experimenty směřující k hledání léku na rakovinu. Má být méně toxický pro lidský organismus a současně účinný při léčbě rezistentních nádorů. Studentka srovnávala účinky nového preparátu se stávajícími cystostatiky.

Dvě ze studentek oceněných v Miláně už v cizině soutěžily. Thi Thu Giang Tran a Michaela Kajšová reprezentovaly Česko na světové soutěži mladých vědců Intel ISEF v Pittsburghu a Michaela si odtamtud dokonce přivezla čtvrtou cenu v oboru biologie. Ale prvním krokem k mezinárodním medailím byl u všech úspěch v tuzemské soutěži SOČ.

Související