Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na letošním mezinárodním veletrhu v Brně představí některé firmy stroje, které si rozumí s roboty, a roboty, kteří spolupracují s lidmi. Veletrh totiž proběhne ve znamení takzvaného "Průmyslu 4.0", vize, jež reaguje na možnosti, které poskytují digitální technologie, a zároveň na skutečnost, že tradiční průmyslové země trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Hlavní ovšem bude nabízet obráběcí centra či lisy, které si zákazník může okamžitě objednat. Čeští výrobci mají přitom za sebou velmi úspěšný rok a letos očekávají rekordní produkci a tržby. Zároveň ale musejí čelit vážným potížím na klíčových trzích.

Největším odbytištěm českých obráběcích a tvářecích strojů je tradičně Německo, na druhém místě zůstává Rusko. Nikdo se asi nediví, že v letošním prvním pololetí zaznamenal český strojírenský vývoz do Ruské federace poměrně prudký pád. K němu přispěly potíže ruské ekonomiky, vyhrocení mezinárodní situace i pokles cen ropy a plynu.

Jenže srovnatelným tempem se letos propadly rovněž dodávky českých obráběcích a tvářecích strojů k našim západním sousedům. Znovu se tak ukazuje, že Německo slouží mnoha českým firmám jako jakýsi "podnik zahraničního obchodu", který naše zboží reexportuje. A to hlavně do Ruska.

Kde se tedy vzala letošní rekordní produkce? Českým výrobcům strojů nahrává zvýšení investiční aktivity v tuzemsku, na Slovensku a v Polsku. A hlavně dokázali více než zdvojnásobit dodávky do Číny, jež se pro ně stala třetím nejdůležitějším exportním trhem.

Na obrovském čínském trhu přitom naše stroje tvoří jen kapku k moři. Českým strojařům také hraje do karet zkušenost, že čínské průmyslové podniky cítí potřebu dostat se na vyšší kvalitativní úroveň, a proto si začaly více pořizovat nejmodernější zahraniční výrobní technologie.

A právě technická úroveň je to jediné, na co se čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů mohou dlouhodobě spoléhat. Na této planetě už neobjeví žádné zcela nové trhy. Nikdo od nás nebude donekonečna nakupovat jen kvůli tradici a proto, že hovoříme příbuzným jazykem. Jedinou cestou, jak si udržet postavení silného hráče v oblasti strojírenství, je tedy podpora inovací, kvalitní aplikovaný výzkum a výchova prvotřídních inženýrů.

obalka Ekonom 2015 37- Jaké novinky uvidíme na letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu?

- Před čím varuje ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík?

- A jak Česku pomůže návrat průmyslu do USA?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které při příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu přináší speciál o strojírenství. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související