Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Velmi pikantní může být investice Číňanů do J&T Finance Group, pod kterou spadá třeba J&T banka. Mezi oblíbená témata rozhovorů po pražských kavárnách patří to, kteří z bývalých vlivných politiků, lobbistů či manažerů (polo)státních podniků mají v této instituci své peníze. Ti teď asi nebudou mít lehké spaní, když si uvědomí, že k informacím o jejich "životních úsporách" a historii účtů bude mít přístup cizí mocnost.

Jaký může být dopad na největšího českého leteckého dopravce Travel Service? Pozitivní by byl v případě, že by mu kapitálový vstup CEFC otevřel možnost provozovat linky do Pekingu či dalších čínských velkoměst. Ale nic takového zatím není na pořadu dne.

V případě fotbalové Slavie se zřejmě moc nezmění, její hráči mají červenou hvězdu na dresu už dnes. Co se týká Pivovarů Lobkowicz Group, tady lze říci asi tolik, že jich šéf Zdeněk Radil tak dlouho sháněl peníze na nákup majoritního podílu, až musel vzít zavděk spoluprací s CEPC a s J&T.

Dost podivná je čínská investice do mediálních firem podnikatele Jaromíra Soukupa. Zdá se, že po ovládnutí českých médií ze strany miliardářů či oligarchů přichází nová vlna transakcí.

Inu, v časopisu Týden už si zřejmě žádné články o Dalajlámovi, utiskování původních obyvatel Tibetu a Sin-ťiangu či neokolonialistické politice čínské vlády v Africe nepřečteme.

Na závěr je třeba dodat, že Číňané jsou tvrdí byznysmeni a podobně jako Američané či Němci budou chtít, aby jim majetkové účasti v Česku začaly vydělávat. Rozhodně tedy nevěřme, že šéfové skupiny CEFC vše dělají jen proto, aby odměnili Miloše Zemana za jeho pročínské názory.

Související