Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Za vysněné zaměstnání považovala ošetřovatele zvířat nebo veterináře skoro pětina Čechů, celkem 16 procent lidí chtělo být policistou, záchranářem nebo vojákem, pro 14 procent dotázaných bylo dětským snem učitelství. Mezi desítku nejčastějších "snových" profesí se v rámci průzkum zařadil také pilot, lékař, umělec, řidič kamionu nebo popelář.

"Chtěl jsem být popelář, protože jezdili zvenku na autě. Nevyšlo mi to, ale ještě není všem dnům konec," říká s trochou nadsázky v anketě týdeníku Ekonom zakladatel portálu eReading.cz Martin Lipert. A není divu, že jeho dětský sen nadále zůstává pouze ve snové rovině. Vstávat každý den ve čtyři hodiny ráno a za měsíc na účtu najít 13 tisíc korun, to s představou ideální práce úplně nekoresponduje.

Další průzkum, tentokrát od společnosti Adventage Consulting ukazuje, že svůj dětský sen proměnila v realitu zhruba čtvrtina z více než 1400 Čechů. "Už ve školce jsem chtěl být pilot a taky kosmonaut, ale na tom ještě pracuju," říká akrobatický pilot Martin Šonka, kterému se dětský sen nakonec opravdu splnil. A v tomto případě to nebyla špatná volba. Ze všech nejčastěji uváděných profesí jsou piloti honorováni nejlépe. Podle portálu Platy.cz si měsíčně přijdou na 85 tisíc korun.

Najde se ale celá řada docela běžných profesí, kde si člověk přijde na slušné peníze bez toho, aniž by musel roky studovat nebo "dřít do zemdlení". Týdeník Ekonom v aktuálním čísle vybral 10 povolání, kde je možné přijít ke "snovým" penězům.

Například relativně mladá profese dotačního poradce umožňuje sáhnout si na část z evropských miliard. A stačí k tomu pouze živnostenský list, zorientovat se v dotačních programech a být komunikativní.

Podle zjištění týdeníku Ekonom si poradenské firmy i jednotliví živnostníci jen za úvodní konzultaci účtují zhruba 800 korun. Zpracovat dokumentaci k žádosti o dotaci je otázka dvou dnů až jednoho týdne, přičemž honoráře, které si poradci kalkulují, se pohybují v rozmezí 30 až 70 tisíc korun.

Odměna přichází také v případě kladného vyřízení žádosti, a to u menších zakázek zpravidla ve výši tří až 10 procent z přidělené dotační částky. Měsíčně si tak může dobrý dotační poradce podle počtu klientů a schválených dotací přijít po odečtení nákladů na více než 100 tisíc korun.

obalka Ekonom 2015 35- Jaké jsou další profese "snů"?

To a mnohem více se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 27. srpna. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související