Čínští výrobci jsou notoricky známí svými kopiemi západních automobilů. Dalo by se říct, že čím úspěšnější zahraniční vůz je, tím větší je šance na to, že se objeví jeho napodobenina v Číně. To se nyní stalo americkému elektromobilu Tesla Model S, když se v srpnu objevil jeho klon nazvaný Youxia X.

Obě auta si jsou prakticky k nerozeznání podobná, tedy minimálně při pohledu zepředu a z boku. Čelní maska čínského plagiátu má stejné tvary, dokonce i logo je velmi podobné. Elektrický sedan se liší hlavně v oblasti zádě, kde čínští "designéři" navrhli výrazná brzdová světla.

Kopírování nápadů pokračuje i uvnitř, kde je také velký displej situovaný na výšku. Stejný je dokonce i druhý displej v přístrojovém štítě. Na rozdíl od americké Tesly ale bude čínský výrobek používat vlastní operační systém nazvaný KITT OS. Ten odkazuje k další kopii. Autoři se totiž evidentně nechali inspirovat úspěšným americkým seriálem 80. let Knight Rider, jehož hlavním hrdinou bylo mluvící auto KITT.

Elektromobil Youxia má displej na přídi, který dokáže simulovat pohyby červených světel, jež byla pro auto ze seriálu typická.

Zajímavostí je i možnost zvolit si zvuk vozu. Kromě tichého provozu si tak řidič bude moct užít řev výfuků Ferrari 488 GTB nebo Jaguaru F-Type. Otázkou je, jestli zážitek nebude až příliš umělý. 

Youxia X by měla být podobně jako Tesla poháněna elektromotorem. V jejím případě půjde o jednotku s výkonem 362 koní. Základní verze nabídne kapacitu baterií 40 kWh, což by vozu mělo umožnit dojezd 220 kilometrů. Dražší varianty mají mít dojezd 330 a 460 kilometrů díky článkům o kapacitě 60 a 85 kWh.

Zatím není jasné, zda a kdy se auto dostane do prodeje. Pokud ale začne jezdit, dá se předpokládat, že si to kalifornský majitel Tesly Elon Musk nenechá jen tak líbit.

Související