Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Prezident Barack Obama vystoupil v tomto týdnu s přelomovým návrhem. Podle nové klimaticko-energetické strategie mají emise skleníkových plynů v USA klesnout do roku 2030 o třetinu oproti výchozímu roku 2005.

Pokles se má týkat hlavně výroby elektřiny z uhlí, státní podporu naopak získají obnovitelné zdroje a energetické úspory.

Emise ve Spojených státech klesají od roku 2008, ale dosud to nebylo ani tak zásluhou vlády, jako spíše působením tržních sil. Vzrostla totiž výroba elektřiny z levného plynu na úkor uhlí.

Za zmínku stojí i argumentace, kterou americký prezident používá. Kromě patetických frází o záchraně planety hovoří také o konkrétních dopadech na zdraví Američanů. V praxi má redukce uhelné energetiky vést k poklesu počtu předčasných úmrtí o 3600 případů ročně, okolo 90 tisíc dětí neonemocní astmatem.

Z evropského pohledu to vypadá, že se Obama "nakazil" energetickou a klimatickou politikou Evropské unie. Ta schválila podobné, i když o něco ambicióznější cíle již v loňském říjnu.

Rozdíl je v tom, že evropské země už svůj závazek těžko vezmou zpět. Americká klimatická politika naopak může rychle skončit, pokud v příštích prezidentských volbách vyhrají republikáni. Ti mají tradičně k uhelnému a ropnému byznysu blízko.

Související