Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

1. Sobotkova vláda znovu oživila skomírající příliv zahraničních investic do Česka. Otázkou je, za jakou cenu. Vyplatí se třeba dát korejskému výrobci pneumatik Nexen dotaci 1,35 miliardy korun, což vychází na 970 tisíc korun za každé vytvořené pracovní místo?

2. Tato vláda konečně přijala novou, moderní Státní energetickou koncepci ČR. Jenže tato koncepce neřeší dvě základní otázky české energetiky – zda máme či nemáme prolomit limity těžby hnědého uhlí na Mostecku a zda má smysl podpořit stavbu nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech vládními garancemi.

3. Vláda výrazně zrychlila tempo čerpání peněz z evropských fondů v programovém období let 2007 až 2013. Zdá se, že do bruselské pokladny budeme vracet přeci jen méně než 100 miliard korun, o kterých se hovořilo loni. Jenže mezitím nabralo zpoždění otevírání nových dotačních programů pro období let 2014 až 2020.

4. Sobotkův koaliční kabinet konečně schválil zákon o státní službě, který v Česku dlouhodobě scházel. Jenže současní ministři jej využili hlavně k tomu, aby včas nabrali na svěřené úřady stovky loajálních straníků, kterých se jejich následovníci budou těžko zbavovat. Úřednických postů přibylo a úředníkům vzrostly platy. Tito lidé se tak nám, daňovým poplatníkům, pěkně prodraží.

5. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dlouho očekávanou novelu stavebního zákona. Jenže na slibované zjednodušení a zkrácení povolovacích řízení to zatím nevypadá. Stále zůstane zachována nepříjemná praxe, kdy investor musí obíhat několik desítek úřadů a žádat o různá stanoviska.

6. Ministr financí Andrej Babiš slibuje efektivnější výběr daní. Výsledek je, že navzdory růstu ekonomiky stát vybral na DPH za leden až červenec o 1,7 procenta méně peněz nez stejné období loni.

7. Vláda schválila plán odpadového hospodářství i věcný záměr nového odpadového zákona. Obojí už Česko nutně potřebovalo. Jenže vyznění obou materiálů vyvolává dojem, že je napsala jedna ze stran sporu o lukrativní byznys: zájemci o spalování odpadků.

Přehled úspěchů a neúspěchů za prvních 18 měsíců Sobotkovy vlády naleznete ve čtvrtek 6. srpna v novém letním dvojčísle týdeníku Ekonom.

Související