Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Změnu týdeník Ekonom odhalil v textu výroční zprávy holdingu. "Důvodem oné změny je stabilita podnikatelského prostředí v Lucembursku, vymahatelnost práva a ochrana investic. Tento přesun nemá žádné daňové konsekvence, z pohledu platby daní je neutrální," uvedl k přesunu firmy Křetínského mluvčí Daniel Častvaj.

Podle odborníků, s kterými Ekonom Křetínského krok konzultoval, je třeba hledat souvislost s aktuální expanzí skupiny EPH na energetické trhy v Británii a Itálii. Kypr nemá na Západě tak dobrý zvuk, tamní holdingy bývají spojovány s aktivitami ruských a ukrajinských oligarchů. Naopak Lucemburk je obecně považován za důvěryhodnou adresu.

Změna je zatím pouze částečná. Své podíly přes kyperské firmy nadále vlastní ostatní akcionáři holdingu EPH, tedy slovenský byznysmen Patrik Tkáč a skupina investorů sdružených v J&T Private Equity Group.

Svá firemní impéria kontrolují ze zahraničí desítky českých miliardářů. Vedle Křetínského je to třeba Petr Kellner, Karel Komárek, Pavel Tykač, Marek Dospiva, Luděk Sekyra a od loňského července také realitní magnát Radovan Vítek, který podobně jako Křetínský vsadil na sídlo v Lucembursku.

Ideální podmínky pro holdingové struktury nabízejí tři země - Nizozemsko, Lucembursko a Kypr.  Daňová úspora není jediným a často ani hlavním motivem. Jmenované země lákají byznysmeny na stabilní právní prostředí, rychlé a férové rozhodování soudů i možnost bránit se proti případnému znehodnocení investice v tuzemsku – třeba s pomocí mezinárodní arbitráže.

Někteří podnikatelé založili struktury v zahraničí právě poté, co ztratili iluze o podnikatelském prostředí v Česku. Příkladem může být majitel výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček, který v květnu oznámil, že přestěhuje sídlo holdingu do Nizozemska. Reaguje tím na případ, kdy po zmanipulovaném konkursním řízení přišel o investici do firmy Mora – Top.

obalka Ekonom 2015 31- Který další významný český miliardář se stěhuje do Lucemburska?

- Odkud jsou kontrolovány známé české firmy?

- A co všechno přesun do zahraničí českým podnikatelům a firmám přenáší?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které přináší téma o daňových rájích. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související