Počet hodin cizích jazyků, šance na přijetí na gymnázium, vzdálenost od domova. Takové údaje lze o jednotlivých základních školách nějakým způsobem dohledat. Ale mít je na jedné hromadě? Přehledně a třeba v mapě? To už je horší.

Přesně o to se nyní pokusil projekt Naše školy. Zatím analyzoval pouze situaci v městských částech Praha 7 a Praha 8, které poskytly svá data. Jejich plošné uvolnění by však usnadnilo výběr vhodné školy žákům i jejich rodičům po celém Česku.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Když úřady dávají data volně k dispozici, může vzniknout spousta chytrých aplikací, které dovedou také "nakopnout" ekonomiku. Podle studie společnosti McKinsey by lepší využití otevřených dat mohlo do celosvětové ekonomiky ročně dodávat tři až pět bilionů dolarů, což zhruba odpovídá hrubému domácímu produktu Německa. Největší přínosy se mají soustředit v USA a v Evropě.

Malou ochutnávku budoucích možností uvolňování dat poskytla právě akce Prague Hacks. V coworkingovém centru Node5 se během ní sešlo více než 70 vývojářů, analytiků a kreativních lidí. Pracovali celý víkend a ukázali, jak lze šikovně zpracovat údaje o kriminalitě, dopravní situaci, ale třeba i znečištění psími exkrementy.

Data zatím poskytl Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, pražský magistrát a městské části Praha 7 a 8. Časem se snad přidají i další úřady.

Povzbudit je k větší otevřenosti byl ostatně jeden z hlavních cílů akce, kterou uspořádal Fond Otakara Motejla s podporou technologických firem IBM, Microsoft, Vodafone a dalších.

Zveřejňování dat zvyšuje transparentnost a zefektivňuje veřejnou správu, což vede k úsporám. Kromě toho firmy využívají uvolněné informace přímo v byznyse. A čím více zdrojů dat máme k dispozici, tím výraznější je celkový přínos.

Související