Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ačkoli se v uplynulých týdnech zdálo, že domácnosti, které si pořídily životní pojištění, budou už brzy ušetřeny přemrštěných plateb a nátlaku pojišťovacích makléřů, nyní to už tak jednoznačné není.

Poslanci sice poslali do třetího čtení novelu zákona o pojišťovnictví, která má snížit honoráře pro pojišťovací makléře ze současných zhruba 200 procent na 150 ročního pojistného, ministerstvo financí ale najednou obrátilo.

"Stanovisko ministerstva financí je: Nedoporučujeme zapracovat. Odůvodnění: Vláda se problematikou regulace provizí zabývala při schvalování vládního návrhu novely zákona o pojišťovnictví, kdy takovou regulaci odmítla. Nesouhlasila s návrhem České národní banky, který ve srovnání s nyní předloženým pozměňovacím návrhem představuje mnohem mírnější variantu regulace provizí. To znamená: Ministerstvo financí vám připomíná, že vláda nesouhlasila i s mírnější variantou než tou, kterou navrhujete vy," odpověděl během úterního jednání Sněmovny navrhovateli regulace, poslanci Ladislavu Šinclovi (ČSSD) na dotaz, který původně směřoval ministru Andreji Babišovi, poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Podle nového stanoviska ministerstva financí, které mají poslanci k dispozici, má Šinclův návrh řadu nedostatků, které by mohly vést k obcházení regulace. Zaprvé, řeší pouze oblast životního pojištění, což by mohlo podle resortu znamenat zvýšení poplatků u neživotních pojistek. Za druhé může změna systému odměn pro makléře vyvolat silnou jednorázovou vlnu masivního přepojišťování.

Segment životního pojištění je v současné době poškozen právě tím, že neplní účel dlouhodobého produktu. Pojišťovny totiž postupně navyšovaly zprostředkovatelům honoráře až na současný dvojnásobek ročního životního pojištění. Takovéto tučné odměny makléře logicky lákají k tomu, aby klienty po skončení lhůty, po kterou ručí za to, že smlouvu nevypoví, přiměli pojistku ukončit a založit si novou. Zákazník tak několik let nedělá nic jiného, než platí honoráře pro makléře a na "pojistný účet" neukládá nic.

Podle odhadů České asociace pojišťoven směřuje každý rok do kapsy zprostředkovatelů 10 miliard korun. Návrh poslance Šincla má snížit tyto provize minimálně o 4,2 miliardy, přičemž tyto peníze by měly směřovat na krytí rizik či odkupné klientů. Prodloužit by se o tři roky měla také lhůta, po kterou je zprostředkovatel zákazníkovi k dispozici, a ručí bance, že smlouvu nevypoví.

"Dnes mám s ministrem financí schůzku za účasti předsedy rozpočtového výboru," říká Ladislav Šincl s tím, že po schůzce s Andrejem Babišem (ANO) a poslancem za ČSSD Václavem Votavou se bude dát lépe odhadnout, jakou bude mít regulace odměn u životního pojištění naději na úspěch.

obalka Ekonom 2015 24Více o změnách v životním pojištění si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom č. 24/2015, který je v prodeji do středy 17. června. V elektronické podobě je k dostání i později na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.

Související