Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu se do země v prvních čtyřech měsících dovezla plynná paliva za 20,3 miliardy korun. Z toho 57 procent tvoří dovoz z Ruska, zbytek tvoří nákup na západoevropských burzách a dovoz ze sousedních zemí.

V praxi se jedná opět hlavně o plyn vytěžený v Rusku. Na norský plyn připadalo pouhé jedno pro cento dovozu.

Navíc je třeba dodat, že před 18 lety dohodnutá diverzifikace dodávek byla obchodní, nešlo tedy o plyn vytěžený v Severním moři. Český Transgas (dnes RWE) sice nakupoval norský plyn, reálně k nám z východního Německa proudil ruský plyn.

Dodávky z Norska však bylo možné využívat při mimořádných situacích, jakou byla například plynová krize v lednu 2009, kdy Rusové dodávku plynu na dva týdny zastavili.

Podle informací z trhu vychází letos norský plyn dráže než ruský, což je pro obchodníky jasný signál nakoupit levněji na východě.

Na skutečnou diverzifikaci dodávek si budeme muset ještě počkat. Za čtyři roky může být hotové plynovodní propojení k terminálu na dovoz zkapalněného plynu u polského Štětína.

Česku se tak otevře příležitost nakupovat plyn prakticky z celého světa. Tedy za podmínky, že nebude výrazně dražší než ten ruský.

Související