Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Více než milion firem má u tuzemského Úřadu průmyslového vlastnictví zapsanou ochrannou známku. A stejnému počtu subjektů hrozí, že kvůli urputné snaze chránit svoji značku na svoji exkluzivitu doslova doplatí.
Na trhu se totiž objevuje stále více pofidérních firem, které se snaží u držitelů ochranných známek vyvolat dojem, že jsou zástupci úřadů a požadují různé registrační poplatky, které mnohdy sahají až k desítkám tisíc korun.
Vytvořit téměř dokonalou fakturu jim umožňují veřejně přístupné databáze národních, evropských i mezinárodních patentových úřadů, kde lze zjistit veškeré údaje, včetně čísla přihlášky ochranné známky, data jejího podání nebo zápisu do registru. Názvy nebo loga, která tyto subjekty na hlavičkách faktur uvádějí, se velmi podobají těm, která používají oficiální patentové úřady.
"Zejména ve velkých firmách se může stát, že to přijde nějaké paní účetní, ta se vyděsí, že zapomněla něco zaplatit, a okamžitě fakturu uhradí. V tu chvíli je bohužel částka nevymožitelná," říká patentová poradkyně Michaela Chytilová.
Ještě před několika lety se dalo skutečně hovořit o podvodnících, nyní jsou ale tyto faktury mnohem propracovanější a nikdo, ani policie, na jejich tvůrce nemá "páky". Na to, že nejsou regulérním patentovým úřadem, totiž v obchodních podmínkách upozorňují.
"O tom, kolik držitelů ochranných známek na to skočí a fakturu skutečně uhradí, bohužel nemáme vůbec představu. Víme jen o těch, kteří nás na podvodné praktiky firem upozorní. Všechny evidujeme ve veřejně dostupné databázi, kterou pravidelně rozšiřujeme, a snažíme se před nimi žadatele o ochrannou známku varovat," uvádí ředitel Kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví ČR Josef Dvornák. V současné době je na blacklistu úřadu přes 30 tuzemských i zahraničních podvodných firem.
Desítky exekucí lze zastavit, lidé to vůbec netuší - čtěte ZDE
Kvóty na ženy ve vedení firem nerovnost nevyřeší. Politici by mohli - čtěte ZDE
Úřad se také snaží spolupracovat s policií, kterou o nových praktikách i nových subjektech na trhu informuje. Za držitele ochranných známek každý rok podává také trestní oznámení. "Jen v roce 2014 bylo ve věcech těchto podvodných dopisů Úřadem podáno sedm trestních oznámení," informuje Dvornák.
Šetření ale nemají zpravidla východiska, firmám se nedá pokus o podvod prokázat, často nejsou ani k dohledání. Ostatně nezdarem skončila jedna z nevětších tuzemských hromadných žalob, kdy trestní oznámení na firmu s názvem Agentura pro ochranné známky v roce 2011 podalo 110 poškozených společností. Policie musela ale po třech letech šetření přerušit, jelikož údajného viníka nenašla.
- Jaké další firmy podvodné faktury posílají?
- Za co, a jak vysoké poplatky chtějí?
- A jak podvodnou fakturu poznat?
To všechno a mnohem více se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 4. června. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.