Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Celkem 828 tisíc exekucí nařídily tuzemské soudy jen během loňského roku. V porovnání s rokem 2013 je to o 114 tisíc více. Ačkoli by se mohlo zdát, že nejvíc exekucí šlo za firmami, opak je pravdou. Podle údajů Exekutorské komory ČR připadá dlouhodobě asi 95 procent řízení na fyzické osoby.

Nikoli resty na výživném, půjčka od kamaráda nebo škoda na zdraví při autonehodě, nejtypičtějšími vymáhanými částkami jsou nedoplatky institucím.

Dluhy za nájemné, telefon nebo jízdu na černo, tvoří skoro 90 procent všech exekucí. Po jednom dlužníkovi exekutoři vymáhají v průměru 50 tisíc korun.

Aktuálně vedou soudy a soudní exekutoři čtyři miliony řízení s více než 900 tisíci dlužníky. "Průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka je již téměř pět," konstatuje člen prezidia Exekutorské komory Petr Polanský.

V Česku v současné době působí 160 exekutorů. Jejich motivace, přinést věřitelům jejich peníze je často tak silná, že se nezdráhají sáhnout k drsnějším metodám. Ostatně současná legislativa jim k tomu docela nahrává. Každý rok tak ze strany fyzických i právnických osob přichází tisícovky stížností. Pokutu nebo soudní výtku zpravidla dostane zhruba desítka exekutorů. Kupříkladu jen v posledních pěti letech řešil Nejvyšší správní soud 159 kárných žalob na exekutory, pokutou bylo potrestáno 49 subjektů.

Větší páky na exekutory má přinést nový exekuční řád, který v současné době prochází legislativním procesem. Pokud půjde vše podle plánu, budou muset exekutoři od ledna příštího roku při výkonu povinně pořizovat videozáznamy, zpřísní se i dozor nad nimi a rozšíří se seznam věcí, které nebudou smět zabavit.

obalka Ekonom 2015 22- Jaké jsou nejčastější prohřešky exekutorů?

- Jak se lze proti nim bránit?

- A jak pomůže nový exekuční řád?

Vše se můžete dočíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPaduiPhonu a tabletu Samsung.

Související