Nadační fond Neuron na podporu vědy, který už rozdělil výzkumníkům více než 20 milionů korun, má nyní nové mecenáše. K majiteli společnosti Jablotron Daliboru Dědkovi a lidem z firmy RSJ se přidali zakladatel technologické společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa a jednatel softwarově firmy MIS Jan Bednář.

Jan Bednář dal peníze na podporu nejmladších vědců. "Očekávám, že pomohou dětským badatelům, aby se mohli začít otrkávat a časem se dostali dál," vysvětluje Bednář. Navštívil Dětskou vědeckou konferenci, kterou pořádá projekt Přírodovědci.cz za podpory evropských fondů a nadačního fondu Neuron, a měl jasno. Akce se Bednářovi, který se sám za mlada účastnil vědeckých soutěží SOČ, zalíbila a rozhodl se ji podpořit.

Také další nový mecenáš Jaroslav Řasa se zaměřuje na mladé. Stejně jako Tomáš Baťa věří, že podnikání a práce jsou cestou k rozvoji lidských hodnot a civilizace vůbec. Za klíčovou považuje práci se studenty a prostřednictvím Neuronu chce motivovat talentované malé vědce. Proto jim plní jejich dětské vědecké sny. Školák David Dvorský si díky jeho podpoře například mohl prohlédnout švýcarský CERN.

V minulosti nadační fond Neuron podpořil také Dalibor Dědek, majitel technologické společnosti Jablotron. "Místo aby vědci zkoumali svět kolem nás, snaží se `vynalézt` systém, který by jim zajistil co největší příliv peněz z grantů," vysvětlil Dědek, proč se rozhodl dát na vědu peníze z vlastní kapsy. Vadil mu stávající systém financování výzkumu v Česku.

Dalšími mecenáši nadačního fondu Neuron jsou Libor Winkler, výkonný ředitel společnosti RSJ, a zakladatel této firmy Karel Janeček. Ten začal vědce prostřednictvím svého nadačního fondu podporovat už v roce 2010 a je iniciátorem celého projektu. Aktivity Neuronu podporuje také spolumajitel RSJ Václav Dejčmar a vedoucí vývoje algoritmických systémů v této firmě Martin Ducháček.

Ve středu večer během slavnostního vyhlášení nadační fond Neuron na podporu vědy ocení další badatele v několika kategoriích. Pět výzkumníků do 40 let převezme šek na čtvrt milionu korun.

Související