Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Průměrná úroková sazba hypoték pokračovala v poklesu i v březnu, podle ukazatele Fincentrum Hypoindex spadla na 2,16 procenta. Skutečnost, že takovéto podmínky nemusí trvat věčně, a sílící důvěra v ekonomiku, motivuje stále více lidí k nákupům nemovitostí.

"Začíná se projevovat odložená poptávka po bytech za účelem vlastního bydlení," potvrzuje makléř realitní společnosti REMAX Daniel Kotula. Podle něj se ale na prodejích výraznou měrou podílejí také neplánované nákupy bytů, které lidé berou jako investici.

Jen v Praze se během prvního čtvrtletí prodalo podle údajů společností Trigema, Skanska a Ekospol rekordních 1850 nových bytů v celkové hodnotě sedm miliard korun. S vidinou pozdějšího výdělku si nový byt pořídila skoro čtvrtina kupců.

"S výjimkou posledního kvartálu let 2012 a 2013 dosahují prodeje bytů v Praze konzistentního růstu. Už nyní je jich prodáno o 37 procent více, než tomu bylo ve stejném období v minulém roce," komentuje nejnovější statistiky generální ředitel developerské společnosti Trigema Marcel Soural.

Ještě větší růst poptávky po nových bytech zaznamenalo Brno, kde se za čtvrtletí prodalo 271 nových bytů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o polovinu více.

Aby developerské firmy ještě více podpořily poptávku a využily současných příznivých hypotečních sazeb, srazily - i přes všeobecné mírné zdražení bytů - ceny bytů na minimální úroveň, zejména pak v některých pražských částech. Byt 1+kk se tak dá ve vybraných lokalitách v metropoli pořídit pod milion korun, 2+kk do 1,55 milionu korun.

Již nyní je jisté, že ceny nových bytů porostou. Ostatně už v prvním čtvrtletí se zvýšily meziročně o tři procenta. Jak dlouho budou ještě klesající úrokové sazby hypoték kompenzovat zdražování cen nemovitostí, nedokáže nyní nikdo odhadnout.

"Kvůli konkurenci si banky nemohou dovolit samovolně sazby příliš zvyšovat, vše tedy záleží na vývoji ceny zdrojů a rizikových přirážek. Dokud centrální banka bude držet aktuální směr měnové politiky a bude-li zaměstnanost na příznivé úrovni, nemají banky důvod úrokové sazby z hypotečních úvěrů zvyšovat," popisuje aktuální situaci hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Vše tak zatím nasvědčuje tomu, že pokles úrokových sazeb neskončil ani v dubnu. Některé banky snížily úroky pod 1,69 procenta. Developeři proto předpokládají, že lidé budou nové byty nakupovat i v dalších měsících. Za celý rok by měly prodeje překročit úroveň šesti tisíc bytů.

Nízké úrokové sazby a příznivé podmínky pro hypoteční úvěry nalákaly v březnu do bank celkem 9 496 klientů, přičemž objem hypoték představoval 16,63 miliardy korun. Obdobné úrovně bylo naposledy dosaženo v červnu 2013.

Průměrná výše hypotéky se v posledních měsících pohybuje okolo 1,7 milionu korun. Při splatnosti hypotečního úvěru 20 let vychází při aktuálních úrokových sazbách průměrná výše splátky do devíti tisíc korun.


 

obalka Ekonom 2015 17- V jakých regionech jsou nejlevnější byty?

- Kde se dá nejvýhodněji nakoupit v Praze?

- A jak se bude vyvíjet trh s hypotékami?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související