Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Laserové centrum HiLASE skoro za miliardu bylo v Dolních Břežanech otevřeno před pár měsíci. Nyní už pro společnost Škoda Auto a pro výrobce autodílů Continental Automotive vymýšlí, jak chytře obrábět kovy. Kromě toho má vyvíjet speciální lasery pro podniky a pro výzkumné laboratoře.

Hned vedle vyrůstá centrum ELI za téměř sedm miliard, ve kterém bude vůbec nejvýkonnější laser na světě. Tento i další lasery najdou využití ve fyzice, materiálovém výzkumu, ale i v medicíně. Kromě stálého týmu budou na ELI přijíždět experimentovat přední vědecké týmy z ciziny.

A tím to nekončí. O pět kilometrů dál ve Vestci se staví biotechnologické centrum Biocev za 2,3 miliardy. V jeho blízkosti už několik biotechnologických firem působí. "Věříme, že i díky působení těchto společností se podaří do Vestce přilákat další investice," říká mluvčí Biocevu Petr Solil.

Zajímavé inovace mohou vznikat i díky propojení odlišných pracovišť. "Lasery se dnes využívají pro studium struktury buněk," vysvětluje předseda Akademie věd Jiří Drahoš a upozorňuje, že fyzici mohou s lékaři spolupracovat na vylepšení relativně nové léčby rakoviny označované jako protonová terapie.

Na plochu zhruba šesti kilometrů čtverečných jižně od Prahy přiteklo na výzkumná centra skoro deset miliard. Další skoro tři miliardy se podle starosty Dolních Břežan Věslava Michalíka investovaly nebo investují do výstavby kanceláří a bytů. To může pomoci přilákat inovativní firmy.

"Když vytvoříme kvalitní silniční infrastrukturu, přidáme pár set milionů na rozvoj a získáme širší podporu, podaří se vytvořit dobré zázemí pro podniky," myslí si Michalík. Se starosty okolních obcí se už dohodl na spolupráci. Vznikající organizace STAR (Science & Technology Advanced Region) má už i podporu kraje. "Oblasti říkáme STAR hill, protože jsme na kopci," podotýká břežanský starosta.

První firmy už do oblasti přicházejí. A brzy zřejmě přibudou další. Na vyhledávání inovativních nápadů se chce specializovat centrum InnoCrystal za 100 milionů, které bylo ve Zlatníkách-Hodkovicích otevřeno v lednu. "Chceme se zaměřit hlavně na start-upy z oblasti biotechnologií, které jsou v Česku zatím podceňované," říká David Fojtík, spolumajitel centra InnoCrystal. Už nyní s kolegy obchází univerzity i další vědecká pracoviště a hledá ty nejlepší nápady.

obalka Ekonom 2015 15Více o českém "Silicon Valley" u Prahy najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související