Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Už dnes je Barcelona jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací a s přehledem patří do první desítky nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších evropských měst. Turistický ruch se v posledních 20 letech ztrojnásobil. Zatímco v roce 1993 do města přijelo necelých dva a půl milionu turistů, v roce 2012 už to bylo neuvěřitelných sedm a půl milionu, přičemž do tohoto počtu jsou zahrnuti pouze ti, kteří ve městě přespali, a nikoli jednodenní návštěvníci, kteří do Barcelony jezdí na výlet z plážových resortů. Současně stoupla obsazenost zdejších hotelů z 54 na 77 procent a prodloužila se také délka pobytu. V roce 1993 činil počet přenocování 4,2 milionu nocí, zatímco před dvěma lety už 16 milionů.

Allenova pocta

Barcelona má propracovaný turistický marketing, přičemž se nebojí investovat do nových, zatím neprověřených metod, jaké představuje třeba umělecký film.

To byl případ slavného snímku amerického režisérského matadora Woodyho Allena "Vicky Christina Barcelona" z roku 2008, který byl cílenou oslavou katalánské metropole a tamního způsobu života. Barcelonská radnice přispěla kultovnímu režisérovi do jeho rozpočtu částkou milion eur, dalších půl milionu eur přidal katalánský region.

Vyšlo to dokonale. Jedno z divácky nejúspěšnějších romantických dramat posledních let, v němž vedle krásných hereček zazářila především barcelonská architektura a pohodová letní atmosféra přístavního města, se stalo obrovskou reklamou a přilákalo statisíce nových návštěvníků z celého světa. A Woody Allen tak splnil slib, který dal starostovi města Jordimu Hereuovi, že natočí film, který bude milostným dopisem Barceloně a současně její odpovědí celému světu.

Hvězda jménem Gaudí

Největším lákadlem ve městě je dílo geniálního architekta Antoniho Gaudího, který na přelomu 19. a 20. století postavil v centru města několik domů a dalších staveb, jež dnes patří k největším klenotům světové architektury a již třicet let jsou zařazené na seznam světového dědictví UNESCO.

Povinností je rozhodně návštěva asi nejkrásnějšího Gaudího domu Casa Batlló s fantastickou fasádou a úchvatným obývacím pokojem v prvním patře, který nádherně ilustruje Gaudího architektonický styl. Kousek od tohoto domu stojí Casa Mila, která je zajímavá především tím, že v rámci prohlídky mají návštěvníci možnost prozkoumat kompletně zařízený byt, ve kterém se za sto let takřka nic nezměnilo. Třetím významným místem s rukopisem Gaudího je slavný park Güell se spoustou staveb ozdobených pohádkovými a zvířecími motivy.

Největším hitem je samozřejmě slavná katedrála Sagrada Família. Stinnou stránkou všech atrakcí jsou jak obrovské davy návštěvníků (zvláště v katedrále můžete čekat na lístky klidně i tři hodiny), tak také vysoká cena vstupenek - Casa Mila 20,5 eura, Casa Batlló 21,5 eura a katedrála 19,5 eura.

Městská pláž

Barcelonským unikátem je fantastická, pět kilometrů dlouhá městská pláž, která je hlavně v létě a brzy na podzim mimořádně oblíbenou turistickou atrakcí. Přitom dlouhá léta nebyla zdejší pláž žádnou ozdobou, až v roce 1992 při příležitosti letních olympijských her byla vyčištěna, rekultivována a stala se tak jednou z nejkrásnějších městských pláží celé Evropy. Na pláži je spousta barů, v nichž se podává oblíbená sangria, z přístavu vyjíždí každý večer několik lodí na projížďku se západem slunce, přičemž na některých lodích k tomu hraje jazzová "kapela" (ceny se pohybují od 15 do 20 eur).

Nejlepší tapas

Připojme ještě pár zajímavých tipů. Každý návštěvník Barcelony se musí alespoň na pár hodin bez cíle "toulat" gotickou čtvrtí, která je již od římských dob centrem města. Je plná křivolakých uliček, výstavních paláců a dobrých restaurací, kam se chodí třeba na legendární tapas. Vyzkoušejte například vyhlášenou restauraci před katedrálou s názvem Catedral, kde mají více než padesát druhů tapas, které se navíc stále mění (Bilbaoberria.com). Součástí gotické čtvrti je také slavná třída La Rambla, kterou proslavili pouliční umělci.

Související