Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Šéfové energetické skupiny si nicméně vypomohli ukazatelem očištěného čistého zisku, který nedopadl tak špatně. Loni skončil na hodnotě 29,5 miliardy korun.

V této částce nejsou zahrnuty opravné položky k prodělečným investicím v Rumunsku a Bulharsku. Hlavně větrné elektrárny u pobřeží Černého moře se z dnešního pohledu jeví jako miliardový průšvih.

ČEZ se tak vrací o mnoho let do minulosti. Srovnatelně vysoký čistý zisk měl naposledy v roce 2006. Mezi roky 2007 a 2013, které lze z dnešního pohledu označit za zlatá léta skupiny ČEZ, zisk po zdanění kolísal mezi 35 a 52 miliardami korun.

Příčiny jsou zřejmé. Cena elektřiny na burzách dál padá, loňská zima – nezima též výsledkům energetických podniků značně uškodila. K tomu je třeba přičíst všechny „balkánské hrůzy“ a opoždění i prodražení investic do nových uhelných bloků na severu Čech.

Navzdory tomu všemu zůstává ČEZ miláčkem investorů na pražské burze. V polovině února stála jedna akcie okolo 590 korun, v úterý po oznámení výsledků to bylo již 635 korun. Jak se zdá, držitelům akcií stačí ke štěstí málo.

Jinde je to horší. Třeba ve srovnání s vývojem v O2 Czech Republic, kde plánované rozdělení společnosti a stažení té lukrativnější části z burzy vyvolává u řady drobných akcionářů vzpomínky na praktiky tunelářů z 90. let, lze dění okolo ČEZ považovat za procházku růžovým sadem.

Související