Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Marketingoví odborníci to jistě dokážou komunikovat tak, aby i malému sousedovi z Mladé Boleslavi bylo jasné, že ke změně názvu dochází kvůli dalšímu upevnění vůdčí pozice slavné korejské značky na všech trzích naší galaxie. Skeptik však může tento „návrat ke kořenům“ vnímat jako přiznání, že předchozí označení nebylo úplně zdařilé.

Vybírat názvy automobilů ovšem není jednoduché. Některá libozvučná a veskrze pozitivní slova mají totiž v jiných jazycích význam zcela nevhodný, přičemž běžný slovník na toto nebezpečí většinou neupozorní.

Automobilka Honda například prodává v Evropě vůz Jazz a stejný model nese v Japonsku a Americe jméno Fit. Původně se však tato auta měla všude jmenovat Fitta. Firma už dokonce vytiskla reklamní brožury s hrdým sloganem "zvenku malá, uvnitř velká". Z toho byli skandinávští prodejci na větvi a zdvořile naléhali na změnu, neboť fitta je u nich jistá partie ženského těla.

Britská automobilka Austin nabízela model Allegro. Slovo Allegro je italského původu a znají je milovníci hudby na celém světě. V samotné Itálii se však tento model, licenčně vyráběný firmou Innocenti, musel přejmenovat na Regent. Allegro totiž v některých dialektech neznamená jen veselý, ale také bujarý, rozjařený, opilý. A spojení Innocenti Allegro by znělo jako "nevinný opilec", což se k solidnímu automobilu střední třídy zkrátka nehodí.

V žádném případě se však vymýšlení jmen nemá nechávat na veřejnosti. Když mladoboleslavská Škoda chystala v 80. letech nový automobil s pohonem předních kol, časopis Svět motorů vyhlásil anektu. Někteří účastníci doporučovali vzít si vzor ze soudruhů z NDR, kteří pojmenovali automobily po hradu Wartburg. Navrhovali názvy Žebrák či Trosky.

Více informací o problémy s názvy automobilů najdete v čísle Ekonom č. 10/2015, které vychází ve čtvrtek 5. března.

Související