Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Letos v září nastoupí do prvních tříd nejsilnější populační ročník za posledních 20 let. Potomci Husákových dětí přeplňují základní školy. A ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl vycítil příležitost. První základní školu otevře v září. A brzy by k ní pod hlavičkou společnosti Scio mohly přibýt další. Vznikne tak postupně celá síť škol.

Dnes není ojedinělé, že se rodiče nespokojení s běžnou základní školou, zpravidla vzdělaní třicátníci, čtyřicátníci, rozhodnou založit pro své potomky školu lepší. "Jenže narážejí na praktické problémy," říká Šteffl, který v roce 1990 založil úspěšné gymnázium PORG. Právě takovým skupinám rodičů chce se založením škol pomáhat.

Do rozjezdu školy se Ondřej Šteffl nechystá masivně investovat. Využije však odborné zázemí společnosti Scio.

"Ve firmě jsme na přípravu školy vyčlenili dva lidi. Ale i další se podílejí svým rozsáhlým know‑how, zkušeností, radami nebo svými kontakty," říká Šteffl a je přesvědčený, že nový projekt bude více zábava než stres.

Nová Scio škola má hned od začátku nabírat děti ve věku šest až jedenáct let. Do klasických tříd je však nerozdělí. "V běžném životě potkáváte lidi různého věku a s různými zkušenostmi, což je obohacující. Proč by to ve škole mělo fungovat jinak?" uvažuje Šteffl.

Novou školu přirovnává k expedici. Má sice jasný cíl, ale cestou žáky potká řada neplánovaných situací, které je nutné průběžně řešit a určité věci změnit. Ze školy by si proto děti měly odnést schopnost a touhu se učit, aktivně reagovat na změny.

Ve Scio škole nebudou běžné třídy, ale místnosti připomínající knihovnu, kde budou mít děti k dispozici knihy, počítače a další pomůcky. Učitel má hrát spíše roli průvodce a poradce.

Vizionář českého školství Ondřej Šteffl má na investice do vzdělávání dobrý odhad. Hned po sametové revoluci založil prestižní gymnázium PORG, za dalších pět let vzdělávací společnost Scio. "Začali jsme se vstupním kapitálem 5000 korun a dopracovali se až k obratu 100 milionů," popisuje Šteffl. Testy společnosti Scio se v Česku používají téměř u každé druhé přijímací zkoušky na vysoké a střední školy.

obalka Ekonom 2015 9- Proč jde šéf Scia do nového byznysu?

- A v čem podle něj české školství selhává?

Velký rozhovor s Ondřejem Štefflem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související