Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nová kniha ekonomů Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory předpokládá průnik dvou množin čtenářů. Jednak těch, kteří se chtějí ekonomicky vzdělávat, a dále těch, kteří mají chuť přečíst si detektivku ze současnosti. Zároveň jim ovšem nesmí vadit občasné povídání o zadnicích a podobných částech lidského těla.

Hlavními hrdiny jsou vzdělaní a inteligentní Češi – Helena a její manžel Martin. Ona je mimořádně úspěšná bankéřka, on novinář. Jejich příběh začíná v okamžiku, kdy Helena odvážně vyjevila nabubřelým členům vedení banky, že jejich produkt zvaný Zlatý obzor, který má klientům zhodnotit úspory na stáří, je mizerný a střadatelům přinese ztrátu.

Členové představenstva přitom nebyli z mateřské zahra­niční banky posláni do Prahy pro svoje schopnosti, ale nao­pak za trest pro svoji neschopnost, a tak se jim Heleniny drzé řeči nelíbily. "Právě mě přestalo bavit dělat vám tady vola. Dávám výpověď. A chci říct, Manfrede, že jsi tlustý prase a vůl," vmetla do tváře nadřízeného dáma, která na rozdíl od ostatních zaměstnanců banky hovoří skvělou angličtinou.

Zároveň měl Martin schůzku s jedním lobbistou, vyzna­čujícím se tlustou bradou, a nakonec přijal zakázku spočí­vající v tom, že vytvoří "takovou analýzičku" evropské bankovní unie. Průnik těchto dějových linek přivede manžele do různých nebezpečí, zejména pak nebezpečí ztráty života, přičemž si neustále sdělují ekonomická data a postřehy.

Například že ve Španělsku je nezaměstnanost 27 procent a mezi mladými Řeky přesahuje 60 procent, a že v Nizozemsku zadlužení lidí už dosáhlo 250 procent toho, co se za celý rok vyprodukuje v celé ekonomice. Ve světě prostě tiká časovaná bomba, neboť podle Heleny "psychopati nebo vožungři na nejvyšších místech jsou spíš pravidlem než výjimkou."

Při čtení této kombinace si člověk nemůže nevzpomenout na klasiky. Takový Alexandre Dumas šikovně spojoval dobrodružství s historií a Jules Verne podobně nakládal s geografií. Jenže dějiny i zeměpis jsou poněkud atraktivnější téma než ekonomie, a tak Šichtařová s Pikorou pro jistotu přidávají ke svým názorům další ingredience, například erotiku a psychiatrii. A hlavně odkazy na hudbu v angličtině: Publikace by klidně mohla sloužit i jako příruční katalog hudebních skupin a jejich skladeb, které oba hrdinové ustavičně známkují.

Určitě však neškodí připomenout, k čemu může vést politika bank, které se chovají jak na mejdanu a chtějí půjčovat, půjčovat a půjčovat. Že se bankrotu neříká před veřejností bankrot a že spekulativní cenové bubliny jsou předtím, než prasknou, nejrychlejší způsob jak vydělat. A že dnešní tištění peněz může vést k budoucí inflaci, přičemž Evropská centrální banka se podle Heleny "chová jako korunovanej idiot". Navíc se třeba o bitcoinech srozumitelně poučí i člověk, který dosud měl jen matnou představu, že něco takového existuje.

Postavy ale působí příliš černobíle. Když je někdo lump, tak je křivý celý – od nosu po chtíč, od rafinovaných krádeží na vídeňské střední škole až po působení v české politice. Špatně také dopadají celé národy. Zejména Italové leží očividně autorům v žaludku – nejenže mají hospodářskou krizi a stabilita jejich bank je křehká, ale ještě si při prodeji šunky nenavlékají rukavice.

A zatímco hlavní "kriminální" zápletka je spletená obratně, k soukromému finále vede příliš velké množství nepravděpodobných souher okolností.

Bez ohledu na tyto literární výhrady lze ale na knize ocenit její originalitu a sympatickou snahu přiblížit ekonomickou problematiku i čtenářům, kteří by učebnici ekonomie nikdy nevzali do ruky.

Související