Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Etika je důležitá i při investování, mohou ji ale převážit dostatečně vysoké výnosy. Tak by se daly interpretovat výsledky průzkumu společnosti Pioneer Investments a STEM/MARK o názorech Čechů na investice do kontroverzních oborů.

Etika je podle něj zcela zásadní pouze pro pětinu Čechů; právě 20 procent oslovených totiž odmítlo už z principu investovat do fondů, které nakupují z morálního hlediska problematické akciové tituly. Další dvě pětiny respondentů pak tvrdí, že etika sice hraje významnou roli, klíčový pro jejich rozhodování je ale spíše příslib slušného výnosu.

Vůbec nejbenevolentnější jsou Češi k ekologii: téměř 7 z 10 dotázaných by neváhalo při šanci slušně vydělat s investicí do těžařského průmyslu. Problém nemá polovina lidí v tuzemsku ani s investicemi do firem vyrábějících alkoholické nápoje nebo tabák, cigarety a doutníky.

Jako nejméně přijatelné se tak jeví především dva obory podnikání: pornografický průmysl a výroba zbraní. Bez váhání by do firem z těchto oblastí investovalo jen 11, respektive 15 procent Čechů.

"Toto rozložení je celkem logické. V Čechách obecně panuje vysoká tolerance k alkoholu a kouření. Na opačném pólu se nacházejí tituly z odvětví, která už stojí za onou pomyslnou hranicí, takže pro řadu spoluobčanů představují už ze své podstaty tabu," komentuje výsledky průzkumu ředitel obchodu české pobočky Pioneer Investments Petr Šimčák.

Kromě pohledu na etiku průzkum opět potvrdil, že Češi patří stále k poměrně konzervativním investorům. Pro téměř třetinu lidí je totiž nejdůležitějším faktorem při rozhodování o tom, do jakého podílového fondu investovat, především garantovaný výnos do splatnosti. A bezmála čtvrtina lidí zvažuje především míru rizika. Zhruba pro šestinu investorů je pak důležitý také dividendový výnos akcií.

Naopak jako nejméně důležité se českým investorům při rozhodování o volbě správné investice jeví parametry jako investiční horizont, nízká volatilita a konkrétní obor či odvětví investice. Jen zhruba 10 procent respondentů pak při výběru vhodné investice hledí na nejvyšší výnos podle historických ukazatelů a také zda jde o ověřený titul s dobrou pověstí.

Zároveň Češi v oblasti investování věří vlastnímu úsudku. Pouze 15 procent z respondentů totiž přiznalo, že by sestavení investičního portfolia nechali výhradně na mínění odborníků. Téměř polovina lidí by si pak sice nechala poradit specialisty, konečné rozhodnutí by ale provedli dle vlastního úsudku. Zcela bez poradenství se pak údajně obejde každý devátý člověk.

Související