Ekonom přes SMS

Novinka! Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Vždy si firmu, kterou chce koupit, pečlivě prověří, a protože ví, co kupuje, nechává obvykle ve funkci původní management. V případě Iscar si to vyloženě vymínil. Tím, že nás Warren Buffett koupil, se tedy pro Iscar nic nezměnilo. Vlastně jen k lepšímu, přineslo to příliv kapitálu a další rozvoj firmy," říká Zdeněk Roubíček, který v české dceři původně izraelské nástrojářské firmy Iscar stojí už od roku 1990. "Buffett nechává své firmy žít a podporuje je. Myslím, že v současném byznysu je to anomální záležitost," dodává.

Investiční apetit Warrena Buffetta, generálního ředitele a hlavního akcionář investiční společnosti Berkshire Hathaway, neopouští ani v jeho 84 letech. Do skupiny firem, jež ovládá, nově přibyl i výrobce baterií Duracell a skupině se celkově daří. Čistý zisk Berkshire Hathaway byl vloni bezmála 20 miliard dolarů.

Podle amerického časopisu Forbes činí osobní Buffettův majetek 63,1 miliard dolarů, což jej řadí na čtvrté místo mezi nejbohatšími lidmi světa.

Jak ale potvrzuje dlouholetý ředitel české firmy Lira František Jenerál, který měl možnost se s Warrenem Buffettem, miliardář při tom všem působí a vystupuje skromně. V roce 2006 byl Jenerál spolu s dalšími úspěšnými manažery společnosti Larson Juhl (pod niž tradiční český výrobce obrazových rámů spadá) pozván na Floridu, kam přijel právě i Buffet, který v roce 2002 Larson Juhl koupil. "Vystoupil jako žoviální, normální člověk, do nějž by nikdo neřekl, že je jeden z nejbohatších mužů světa. Mluvil o hodnotách, o etice a působil velmi sympaticky. Má charisma, prostě je to v něm," říká Jenerál.

"Každý rok také do svých firem ale posílal dopis, jakési poselství 'mým národům', kde mluvil o tom, jak je nutné dodržovat etickou linii Berkshire Hathaway. Ve firmě byla i horká linka přímo do Omahy, kam kdokoli ze zaměstnanců mohl hlásit nekalé jednání ve firmě," dodává Jenerál, který se přes svého amerického šéfa v Larson Juhl několikrát snažil pozvat Warrena Buffetta na podnikatelskou konferenci do České republiky. "Ale bylo to bez šance. Dozvěděl jsme se jen, že Buffett v Evropě ještě nebyl a že není pravděpodobné, že by přijel zrovna do Česka," usmívá se s odstupem času Jenerál.


obalka Ekonom 2014 48- Kde se můžete snadno potkat s Warenem Buffettem?

- A co všechno z Buffettova "impéria" si lze v Česku koupit?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související