Teď přijde kontrolní otázka: kolik myslíte, že si za tuto službu banka naúčtovala? K platbě ve výši zhruba 1400 korun si ČSOB přirazila poplatek 250 korun. Podobnou taxu lze pochopit v případě platby na účet v Mongolsku, ale za převod do banky v sousední zemi je to příliš.

Není to jen specialita zmíněné banky. Podle informačního přehledu na webu Finparáda.cz se náklady na platbu do zahraničí pohybují nejčastěji od 180 do 250 korun. Pokud tu samou platbu zadáte na pobočce, poplatek se může vyšplhat až na 550 korun. Takové ceny přímo vybízejí k ráznému zásahu regulátora.

Nabízí se srovnání s mobilním roamingem. Před sedmi lety a více lety mohlo volání ze zahraničí do Česka či naopak zanechat v rodinném rozpočtu hluboký zářez. Dnes jsou ceny přijatelné. Evropské komisi lze vytknout desítky nesmyslných regulací, ale tady odvedla skvělou práci.

Teď by se regulátoři měli zaměřit na nové pole působnosti - na bankovní poplatky při platbách do jiné evropské země. Je to případ do nebe (a do Bruselu) volající.

Související