Většinou skončí u věty, že „Babišovi nikdo do hlavy nevidí“ a že výsledek valné hromady na konci června bude skutečné překvapení.

Určité náznaky bylo možné vypozorovat v posledních týdnech na stránkách novin, jež spadají do mediální divize chemicko-potravinářsko-zemědělsko-politického koncernu byznysmena a současného ministra financí Andreje Babiše. Zejména Lidové noviny se do šéfa ČEZ často strefují.

Ze stránek Lidových novin jsme se dozvěděli, že Beneš patřil do party okolo Jany Nagyové-Nečasové, všemocné šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase. Vyjednával prý například o „trafikách“ pro tři rebelující poslance ODS nebo o obsazení vysokých postů ve státní sféře a v policii.

Minulý pátek se přímo na otevírací straně novin objevily fotky dokumentující výlet Daniela Beneše a tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana s lobbistou Ivo Rittigem na Davis Cup do chorvarské Poreče. Vše se odehrálo už před pěti lety, ale k použití se taková informace hodí i dnes.

Polévání Daniela Beneše kýbly špíny tedy nabírá na intenzitě. Na druhou stranu si dle informací týdeníku Ekonom schovává šéf ČEZ pár trumfů v kapse. Těsně před valnou hromadou se chce blýsknout jistými úspěchy, třeba podpisem smlouvy o odškodnění za zmařenou investici v Albánii. Již dříve Beneš hodil přes palubu několik kontroverzních osob, z ČEZ odešel lobbista Vladimír Johanes i obchodní ředitel Alan Svoboda.

Dlužno dodat, že afér okolo ČEZ je za posledních pět let víc než dost. Odkup solárních elektráren od kmotrovských struktur, utopené miliardy korun na Balkáně, pokoutně odprodané I&C Energo a k tomu jedna letošní kauza - vyplacení podezřele vysokého výpalného spekulantům, kteří skoupili část akcií Severomoravské energetiky.

Babišovi lidé vypouštějí informace, jež na rozdíl od složitých energetických kauz budou srozumitelné pro širší veřejnost - a širší okruh politiků. Podezřelé vazby Beneše na Rittiga a Nagyovou; to je příběh, který pochopí každý. Tyto nepřímé důkazy nasvědčují tomu, že se, s nadsázkou řečeno, vaří voda a chystá se „manažerská zabíjačka.“

Související