Podle propočtu MMF dosáhl loni hrubý domácí produkt, čili ekonomický výkon země v tržních cenách, hodnoty 18 858 dolarů na jednoho obyvatele Česka. Estonci dosáhli hodnoty 19 032 dolarů. Před námi je stále Portugalsko i krizí zmítané Řecko, naopak zdola se k nám přibližuje Slovensko. To loni dosáhlo hodnoty 17 706 dolarů na obyvatele.

Problém je ve skomírajícím růstu. Slovensko, Polsko a Pobaltí jdou prudce nahoru, zatímco Česko se drží na stejných hodnotách. Sklízíme tak následky přehnaného škrtání ve státních výdajích a strašení veřejnosti za éry Petra Nečase a Miroslava Kalouska.

Hodnotu českého HDP podkopalo také rozhodnutí České národní banky, která loni v listopadu srazila kurz koruny o zhruba šest procent. I pokles kurzu zhoršil umístění Česka v mezinárodních přehledech. Například mezi 28 státy Evropské unie jsme teď 20. nejbohatší země, z opačného úhlu pohledu pak devátá nejchudší.

Pokud se nepodaří znovu nastarovat růst české ekonomiky, tak pod průměrem EU ještě dlouho zůstaneme. Mezi hodnotou německého (45 tisíc dolarů) či rakouského (49 tisíc) HDP na obyvatele a českou hodnotou je stále propastný rozdíl. Nejsmutnější na tom je fakt, že od roku 2010 se k nim nepřibližujeme. Vzdalujeme se.

Více o srovnání Česka s podobně vyspělými ekonomikami najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 24. dubna.

Související