A je to opět tady. S blížícím se začátkem dubna přichází čas na srovnání daňových povinností. Pokud se vám o ně nestará zaměstnavatel a růžový formulář vyplňujete sami, můžete snadno narazit na nejasnosti.

Letošní rok totiž přináší řadu změn. Kromě rizika, že vaše příjmy podlehnou solidárnímu zvýšení daně, se připravte ještě na zrušení maximálního vyměřovacího základu (stropu) na zdravotní pojištění. Důchodci si nebudou moci uplatnit základní slevu na dani, ale na druhou stranu nebudou muset danit svůj důchod, pokud mají vysoké příjmy.

Jestliže jste OSVČ uplatňující výdaje paušálem, nebudete moci možná uplatnit slevu na děti a na manželku. Pokud navíc nejste zemědělec nebo osoba s živnostenským oprávněním, čeká vás omezení výše těchto paušálních výdajů.

Naštěstí je tu týdeník Ekonom, který v aktuálním čísle přináší obsáhlý návod, jak vyplnit daňové přiznání. Jedna z autorek návodu, daňová specialistka Tereza Köppelová, v pondělí dopoledne odpovídala v on-line rozhovoru čtenářům Ekonomu. Přečtěte si její rady:

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Miroslav Ráž
Dobrý den, mám částečný invalidní důchod 2. stupně bez průkazu ZTP. Může si moje manželka, která je zaměstnancem spol. s r.o. uplatnít na mne jako manžela slevu na dani ve výši 2.520 CZK ? Roční důchod já mám cca 98.000 CZK. Děkuji za odpověď. Miroslav Ráž Kladno 2 tel. 732 783 835
Dobrý den, bohužel nikoliv. Tuto slevu si můžete uplatnit pouze vy, pokud byste měl nějaké zdanitelné příjmy. A vzhledem k tomu, že jste měl příjmy převyšující 68.000 Kč, nemůže si Vaše paní uplatnit ani slevu na manžela.
Tereza Köppelová
Michal Káňa
Dobrý den, prosím, mám příjem za rok 2013 ve výši celkem 51000,- Kč (podnikání jen 1.měsíc výdaje uplatňuji skutečné) mohu dostat daňový bonus na vyživovaného syna, který je svěřen do mé péče? Děkuji Káňa Michal
Dobrý den, ano, Vaše příjmy byly vyšší než šestinásobek minimální mzdy (48.000 Kč) a zároveň neuplatňujete výdaje paušálem, a tak si daňové zvýhodnění na dítě ve formě daňového bonusu můžete uplatnit.
Tereza Köppelová
Jarmila Doležalová
Dobrý den, 12 let jsem byla v plném ID.V roce 2006 jsem dosáhla věk pro přiznání starobního důchodu.Protože byl vyšší než ivalidní začali mi vyplácet ten,ale moje invalidita se tím neztratila.Jsem držitelkou ZTP průkazky(na tu se daňová sleva nevztahuje) a podle § 8 ods.2 písm.b zákonač.108/2006Sb ve znění zákona č.366/2011Sb jsem považována za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni 2 od 1.8..2013.Od 1.1.2013 jsem byla ve stupni 1 a pobírám příspěvky na péči.Tudíž předpokládám,že jsem invalidní pouze nepobírám ID.V roce 2013 jsem měla příjma podle § 6 ve výši 25.000,-Kč HM ( práce pro SVJD-administrativní)a příjmy z pronájmu bytu.Jako starobní důchodce nemám nárok na odpočet částky na poplatníka, ale nemohla bych uplatnit alespoň slevu 2.520,-Kč v řádku 66 daň.přiznání, když pobírám příspěvky na péči? Je tím dána moje invalidita? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, sleva 2.520 Kč je určena nejen pro poplatníky, kteří pobírají invalidní důchod prvního nebo druhého stupně, ale i pro ty, jimž nárok na invalidní důchod prvního nebo druhého stupně zanikl z důvodu nároku na starobní důchod. Stejné je to i se slevou ve výši 5.040 Kč u invalidity třetího stupně.
Tereza Köppelová
Pavla Nováková
Dobrý den, v roce 2013 jsme byla zaměstnána, mám příjmy ze záviské činnosti. Kromě toho mám však ještě cca 40 tisíc příjmů z autorských honorářů, proto si musím daňové přiznání podat sama. Na co si mám dát pozor? Na co se nejčastěji zapomíná?
Dobrý den, úplně nejčastěji se asi zapomíná na to, že v tomto případě musíte podat i přehledy na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Co se týká daní, pokud budete uplatňovat paušální výdaje, dejte si pozor na to, abyste uplatnila tu správnou výši, tj. 40 %.
Tereza Köppelová
jana rumlová
Co vše a kam vyplňuji v daňovém přiznání, pokud kromě několika příjmů od různých zaměstnavatelů podávám také daňové přiznání za pronájem bytu? Jak se vypočítává zisk z pronájmu, pokud je měsíčně částka 9000 Kč rozdělena na zálohy (3000 Kč) a ostatní a veškeré zálohy ještě nejsou vyúčtované (topení apod.)? Jaké přílohy je nutné přiložit - nájemní smlouvu, potvrzení o převzetí peněz za nájem nebo nic? děkuji
Dobrý den, jestliže jste měla vedle příjmů ze zaměstnání ještě příjmy z pronájmu, vyplníte kromě samotného daňového přiznání ještě Přílohu č. 2. Zálohy na služby (topení apod.), které po uplynutí roku s nájemci zúčtováváte oproti skutečným výdajům za tyto služby, se do zdanitelných příjmů z pronájmu nezahrnují. Stejně tak se do výdajů nezahrnují platby za tyto služby. Vašim příjmem z pronájmu tak bude zbylá částka představující čistě nájemné. U příjmů z pronájmu není potřeba k daňovému přiznání nic přikládat.
Tereza Köppelová
Karel Tronner
Dobrý den! Co mám napsat do kolonky "Roční úhrn čistého obratu" (příloha č.1, strana 1, oddíl 2A? Zdá se, že samotný pojem "čistý obrat" není jasný (existují minimálně 2 definice). Jsem drobný živnostník, nejsem plátce DPH, daňovou evidenci resp. účetnictví nevedu. Děkuji předem za radu. K. tronner
Dobrý den, pakliže nevedete účetnictví, tuto kolonku daňového přiznání nevyplňujete.
Tereza Köppelová
Pavel
Dobry den pani Köppelova, tento rok jsem se rozhodl podat danove priznani ze zavisle cinnosti sam - za rok 2013 jsem zmenil zamestnani, chtěl bych se zeptat, jaky formular danoveho priznani mam vyplnit a odevzdat na FU ? Potvrzeni o zdanitelných prijmech ze zavisle cinnosti od obou zamestnavatelu jiz mam. Dekuji za Vasi odpověď a preji pekne pondělí, Pavel
Dobrý den, vyplníte formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob platný pro zdaňovací období 2013 (vzor č. 20). Naleznete jej například na stránkách Finanční správy České republiky (http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5405_20.pdf).
Tereza Köppelová
Mirka.M.
Dobrý den, daňové přiznání z příjmů FO si podávám sama (jako zaměstnanec si jej podávám sama, protože zaměstnavatel zanikl a již si neplnil povinnosti vůči FÚ a ani s ním nekomunikuje ). Potvrzení o příjmem za závislé činnosti za 1-10/2013 již mám , ale není mi zcela jasné zda se do příjmů zahrnuje i kompenzace za nevyplacené odstupné ( vyplacena úřadem práce dle ust. § 44b odst. 1,2,4 a 6 zák. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti ) v 12/2013. Tato kompenzace je za dobu od 1.11.2013 do 31.1.2014 . V případě, že se zahrnuje do příjmů , tak mi není jasné v jakém řádku daň. přiznání se tento příjem uvede a zda celá kompenzace nebo jen část za rok 2013. Děkuji a přeji příjemný den !
Dobrý den, kompenzace z úřadu práce by již měla být zahrnuta v potvrzení o zdanitelných příjmech vyplacených Vám zaměstnavatelem. Pokud v něm zahrnuta není, pak přidejte částku vyplacenou úřadem práce do příjmů na řádku 31 a také související sraženou zálohu na daň do řádku 84.
Tereza Köppelová
Michal Novotný
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se daní příjem z pronájmu bytu. Vím, že lze daně zaplatit paušálně ve výši 30 % nebo vypočítat daně z rozdílu mezi příjmy a skutečnými výdaji na provoz bytu. Jakými dokumenty se pak jednotlivé výdaje (SIPO, internet, fond oprav, splátka hypotéky atd.) dokazují? A jak se dokládá výše pronájmu - výpisem z účtu, nájemní smlouvou nebo ještě jinak? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, je to přesně tak jak píšete. Oproti příjmům z pronájmu si můžete uplatnit buď paušální výdaje ve výši 30 % z příjmů anebo výdaje ve skutečné výši. K daňovému přiznání není potřeba přikládat žádné dokumenty prokazující výši uvedených příjmů a výdajů. Ty si schovejte pro případ kontroly ze strany finančního úřadu. U příjmů ideálně bankovní výpisy a nájemní smlouvu, u výdajů jednotlivé doklady a bankovní výpis, pokud byla daná částka hrazena převodem. Pozor na splátky hypotéky - ty výdajem nejsou. Výdajem jsou pouze úroky z hypotéky, ke kterým dostanete od příslušné finanční instituce potvrzení o jejich zaplacení. Pořizovací cenu nemovitosti můžete do výdajů uplatnit pomocí odepisování nemovitosti.
Tereza Köppelová
Milos
Dobrý den, rád bych se optal na následující problém: V roce 2013 jsem prvních 5 měsíců byl student a zároveň OSVČ (vedlejší činnost, celkově ve ztrátě), od 6. měsíce jsem nastoupil do zaměstnání (platné stále) a status studenta jsem měl do 9. měsíce. Jde mi o to, zda mám nárok na slevu na studenta za celých 9 měsíců a nebo až od 6. měsíce, kdy jsem ze zaměstnání začal platit daně. Zaplacené zálohy na daň z příjmu mám totiž jen ze zaměstnání. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, slevu na studenta si můžete uplatnit za celých 9 měsíců. Nárok na slevu není navázán na placení daní.
Tereza Köppelová
Radek Doležel
Dobrý den, hledám možnost, jak pro příští rok (neboť pro rok 2013 jsem to propásl) optimalizovat daně OSVČ, neplátce DPH, 60% paušál. Ze všeho, co jsem si zatím přečetl, mi vychází, že zajímavou cestou by bylo z manželky učinit spolupracující osobu, která by měla mít možnost uplatnit slevy na naše 3 děti. Manželka je též OSVČ, nyní na rodičovské dovolené, zvažujeme možnost přerušení činnosti. Dotazy: - může být OSVČ zároveň spolupracující osobou jiné OSVČ? - pokud oznámí začátek spolupráce s OSVČ do 7.3.2014 na FÚ-ZP-ČSSZ, může příští rok uplatnit slevy na děti po dobu 11 měsíců? Děkuji.
Dobrý den, ano, manželka může být Vaší spolupracující osobou, i když je sama OSVČ. Rozumím, že manželka v tuto chvíli žádné své vlastní příjmy z podnikání, u kterých by uplatňovala výdaje paušálem, nemá. Potom si bude moci daňové zvýhodnění na děti uplatnit ona - klidně za celý rok. Pokud bude uplatňovat daňový bonus, je pouze potřeba, aby zdaňované příjmy uvedené v daňovém přiznání byly vyšší než 51.000 Kč.
Tereza Köppelová
Tomáš
Dobrý den, pokud jakožto provozovatel maloobchodu uplatním výdaje paušálem, musím schraňovat doklady o nabytí zboží pro případnou kontrolu. Děkuji Tomáš
Dobrý den, pokud nejste plátce DPH a uplatňujete paušální výdaje, zákon o daních z příjmů Vám neukládá, abyste si doklady schraňoval. Nicméně mohly by se Vám hodit v budoucnu, pokud byste se rozhodl přejít na výdaje skutečné.
Tereza Köppelová
Jana
Dobrý den, v roce 2007 jsem koupila byt v novostavbě, který ted pronajímám. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu odečíst z daní procenta z kupní ceny bytu? V prvním roce zdanění 1,4% a další roky 3,4% z pořizovací ceny? V bytě jsem nebydlela. Děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud uplatňujete výdaje ve skutečné výši, můžete mezi ně zahrnout i odpisy pronajímané nemovitosti. Odpisy můžete použít buď rovnoměrné (viz sazby, které uvádíte) anebo zrychlené. V případě, kdy je pronájem zahájen do 5 let od pořízení nemovitosti, je vstupní cenou pro výpočet odpisů pořizovací cena nemovitosti. Ovšem pokud k zahájení pronájmu došlo až po 5 letech od pořízení nemovitosti, je vstupní cenou cena reprodukční (tj. cena podle zákona o oceňování) stanovená k zahájení pronájmu.
Tereza Köppelová
živnostník
DP platím paušálem, jsem zároveň plátce DPH, vybranou DPH odvádím - ovšem poníženou o DPH kterou jsem já zaplatil. Co vše mohu uplatnit (DPH) když DP platím paušálem? Děkuji pěkně.
Dobrý den, Pokud uplatňujete výdaje paušálem, žádné další výdaje nad tento paušál již uplatnit nelze. Vaším zdanitelným příjmem jsou příjmy obdržené v roce 2013 bez částky DPH na výstupu.
Tereza Köppelová
Petr Simecek
Pokud část roku žiji v USA (a platím daně z příjmu zde), pouze si v DP upravím slevu na dani za poplatníka nebo je v tom ještě jiný zádrhel? (Jak se v takovém případě např. započítávají dary na veřejně prospěšné účely?)
Dobrý den, pokud jste českým daňovým rezidentem, uvedete v daňovém přiznání své veškeré celosvětové příjmy. U příjmů zdaněných v zahraničí použijete příslušnou metodu zamezení dvojího zdanění (vynětí anebo zápočet), podle toho, o jaký příjem jde. Pokud jste českým daňovým rezidentem, dary si můžete uplatnit (ř. 46 daňového přiznání). Nezapomeňte přiložit potvrzení o poskytnutém daru. Potvrzení v cizím jazyce je třeba nechat přeložit. Pozor ovšem na dary směřující právnickým nebo fyzickým osobám mimo Evropskou unii - ty uplatnit nelze. Pokud byste byl považován za českého daňového nerezidenta, v daňovém přiznání byste uvedl pouze příjmy ze zdrojů na území České republiky. Odčitatelné položky včetně darů byste si mohl uplatnit pouze v případě, že tyto příjmy představují 90 % Vašich celosvětových příjmů.
Tereza Köppelová
P. Novák
Dobry den, Jsem obcanem SR s trvalym pobytem v CR. V roce 2013 jsem na Slovensku prodal byt, pricemz jsem neplatil dan z prevodu nemovitosti. Musim tento prijem priznat v CR? Dekuji P
Dobrý den, z uvedených informací předpokládám, že jste českým daňovým rezidentem. V takovém případě máte povinnost deklarovat tento příjem v českém daňovém přiznání. Tuto povinnost byste neměl pouze pokud by tento příjem byl osvobozený od daně, což nastává obecně v případě, kdy vlastníte byt déle než 5 let nebo jste v něm v posledních 2 letech bydlel.
Tereza Köppelová
Lukas
Dobry den, mam otazku ohledne slevy na dite. Jake podminky musi byt splneny? Konkretne, mam syna z predchoziho manzelstvi, do vychovy je sveren soudem matce ale na zaklade ustni dohody zije u mne. Kdo ma narok na slevu na dani? Dekuji.
Dobrý den, slevu na dítě může uplatnit ten z rodičů, který dítě vyživuje a dítě s ním sdílí společnou domácnost. Ve Vašem případě byste tedy měl mít nárok na daňové zvýhodnění na dítě vy. Nicméně finanční úřad od Vás může požadovat doložit prohlášení matky syna, že neuplatňuje slevu na dani.
Tereza Köppelová
Vendula
Dobrý den, není mi zcela jasné, jak vyplnit v daňovém přiznání řádek 59, týkající se solidárního zvýšení daně. Můj příjem v jednom měsíci přesáhl hranici 103 536 Kč, šlo o výplatu odstupného při ukončení pracovního poměru. Jak tento údaj do přiznání spočítat z údajů, které mám na výplatním lístku a na Potvrzení o zdanitelných příjmech? Měl by mi být vrácen přeplatek, celkový úhrn mých příjmů za rok 2013 nepřekračuje hranici 1 242 432 Kč. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jestliže celkový úhrn Vašich hrubých příjmů ze zaměstnání (případně včetně základu daně z podnikání) nepřevýšil 1.242.432 Kč, na řádku 59 budete mít nulu. Solidární zvýšení daně zaplacené v průběhu roku je součástí uhrazených záloh, které uvádíte na ř. 84. Pokud je důvodem podání daňového přiznání pouze solidární zvýšení daně a nemáte žádné další příjmy, vznikne Vám přeplatek.
Tereza Köppelová
Václav
Dobrý den Zapisuje se částka invalidního důchodu, a kam. Přivydělávám si v ostraze celoročně. Díky
Dobrý den, invalidní důchod je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, a to do výše 288.000 Kč (v součtu s dalšími pravidelně vyplácenými důchody). Pokud jste tuto částku nepřesáhl, důchod do daňového přiznání vůbec neuvádějte. V opačném případě je Vaším příjmem podle § 10 částka přesahující tento limit.
Tereza Köppelová
prokrastinátor
Dobrý den, na konci roku jsem přišel o práci a díky odstupnému se stal plátcem "solidární daně" i když ted nemám příjem... Účetní firmy mi oznámil , že daňové přiznání za zaměstnance nemůže udělat a že si musím zajít na FU úřad sám i když jsem jine příjmy než ze závisle činnosti od jednoho zaměstnavatele v roce 2013 neměl. Opravdu musím podávat vlastní daňové přiznání? Proč jej nemůže vyhotovit standartně bývalý zaměstnavatel?
Dobrý den, pan účetní má pravdu. Pokud Váš příjem podlehl solidárnímu zvýšení daně, jste povinen si podat daňové přiznání a Vás zaměstnavatel Vám roční zúčtování nemůže provést. Věřím, že za pomoci přílohy časopisu Ekonom to hravě zvládnete.
Tereza Köppelová
David
Dobrý den, vlastnil jsem spolu s mým bratrem dům, bratr mi ho na počátku roku 2013 daroval. Situace mě bohužel donutila dům v roce 2013 dům prodat. Je nutné danit prodej bratrova podílu ? Mám na mysli daň z příjmu, daň z převodu nemovitosti je samozřejmá. Děkuji D.
Dobrý den, příjem z prodeje bratrovy darované poloviny domu budete muset uvést ve Vašem přiznání k dani z příjmů (jako ostatní příjem podle § 10). Do příjmů uvedete poměrnou výši prodejní ceny, která by se vztahovala k bratrově podílu na domě. Oproti těmto příjmům můžete uplatnit výdaje ve výši, která odpovídá ocenění bratrovy části domu v době darování.
Tereza Köppelová
Petr Zahálka
Dobrý den, jsem sedmdesátiletý důchodce s podprůměrným důchodem 6.300Kč měs. K tomu pronajímám byt za 6.500Kč (mimo dalších poplatků) - byt se mi v loňském roce 2013 podařilo pronajímat osm měsíců, můj příjem z pronájmu je tedy 52 tisíc Kč. Jiné příjmy nemám. Prosím o radu, jak podat daňové přiznání - a zda nemohu na dani uplatnit nějaké slevy, např. i díky mému nízkému důchodu. děkuji Petr Zahálka
Dobrý den, jestliže jste měl příjmy z pronájmu, bude potřeba, abyste kromě samotného daňového přiznání vyplnil ještě Přílohu č. 2, která slouží právě pro uvedení příjmů z pronájmu. Do řádku 201 této přílohy uvedete 52.000 Kč (pokud jste je skutečně obdržel do konce roku 2013). Do řádku 202 buď paušální výdaj ve výši 30 % (15.600 Kč) anebo skutečné výdaje. Vezměte si k tomu přílohu časopisu Ekonom, s vyplněním formuláře Vám pomůže. Slevu na poplatníka si bohužel neuplatníte, ale můžete případně využít některé z dalších slev (určených např. pro držitele ZTP/P, invalidy apod.) či odčitatelných položek (ve výši poskytnutých veřejně prospěšných darů apod.).
Tereza Köppelová
Jiri Novak
Dobrý den, do výkazu pro ČSSZ se do řádku 26 (daňový základ) přepisuje číslo z daňového přiznání v řádku 55 či řádku 45? Tedy před či po nezdanitelných položkách jako je životní pojištění apod.?
Dobrý den, pokud máte na mysli Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, tam přenesete údaj z řádku č. 37, tj. pouze Váš daňový základ z příjmů z podnikání bez vlivu dalších příjmů i bez zohlednění odčitatelných položek.
Tereza Köppelová
Jana F.
Dobrý den, prosím o radu. DP letos zjevně podávat musím, přecházela jsem v loňském roce od jednoho zaměstnavatele ke druhému a zaměstnání se mi část času překrývala. Kromě toho jsem ale jednorázově dostala honorář (hudba, 19,5 tis.) - musím ho do přiznání zahrnout? Předem děkuji za odpověď a zdravím, Jana F.
Dobrý den, ano, máte pravdu, daňové přiznání kvůli překryvu zaměstnání podat musíte. Ohledně honoráře, záleží pod jakou činnost se kvalifikuje. Pokud jde o autorský honorář, bude podléhat zdanění jako příjem z podnikání a samostatné výdělečné činnosti. Zde by nastala i povinnost podat přehledy na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. V jiných případech se pak může jednat o příležitostnou činnost do 20tis. Kč, kterou by bylo případně možné osvobodit od zdanění. Pak tento příjem nemusíte ve svém daňovém přiznání vůbec uvádět.
Tereza Köppelová
MH
Dobrý den, jsem osobou bez zdanitelných příjmů v ČR. Jediný příjem mám od zahraničního zaměstnavatele, který neodvádí žádné zálohy na daň z příjmu fyzických osob a ani žádné pojistné. Jak mám prosím vyplnit řádek 35 formuláře pro přiznání daně? Co je pak pro mne základem daně - jen samotný příjem anebo tato částka zvýšená o povinné pojistné, které zaměstnavatel ale neodvádí? (s danou zemí nemáme uzavřenou dohodu o dvojím zdanění) Díky moc, MH
Dobrý den, pokud byste byl považován za českého daňového nerezidenta (tj. nestrávil jste v ČR více než 183 dní a nemáte zde k dispozici žádné bydlení, které byste měl v úmyslu trvale užívat), pak nemusíte v ČR podávat daňové přiznání, neboť vám neplynou žádné příjmy ze zdrojů na území ČR. Jestliže jste považován za českého daňového rezidenta, daňové přiznání podat musíte. V něm vyplníte do řádku 31 příjmy, které jste obdržel, a do řádku 32 hypotetické pojistné (tj. pojistné, které by za Vás hradil zaměstnavatel, pokud byste pracoval v ČR). Do řádku 35 pak uvedete součet těchto částek. Základem daně bude pro Vás částka zvýšená o hypotetické pojistné. Příjem následně zdaníte tak, jako by to byl příjem z ČR.
Tereza Köppelová
Asad Bakhtary
Dobrý den,v kalendářním roce 2013 jsem dosáhl uhrnu vyměřovacích základů ,z nichž bylo sraženo pojistné na sociální zabezpečení , ve výši 1242432,00 Kč. Mám nárok na vracení přeplatku sociálního pojištění ?,případně kde a jak o to můžu požádat. děkuji, s pozdravem Asad Bakhtary
Dobrý den, pokud jste měl pouze příjmy od jediného zaměstnavatele a dosáhl jste maximálního vyměřovacího základu, přeplatek na pojistném Vám nevznikl, protože Vás zaměstnavatel už dále z příjmů pojistné neodváděl. Ten by Vám mohl vzniknout, pokud jste měl v roce 2013 zaměstnavatelů více a v úhrnu bylo pojistné odvedeno z vyměřovacího základu převyšujícího 1.242.432 Kč. Pak byste mohl na České správě sociálního zabezpečení požádat o vrácení přeplatku na pojistném. K tomu je potřeba doložit speciální potvrzení o výši vyměřovacího základu od jednotlivých zaměstnavatelů.
Tereza Köppelová
anonym
Dobrý den, podléhají zdanění zisky z měnových konverzí? Děkuji.
Dobrý den, příjmem osvobozeným od daně je kurzový zisk pří směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, pokud se ovšem nejedná o účet zahrnutý v obchodním majetku podnikatele.
Tereza Köppelová
VlK
kde najdu ten správný formulář pro důchodové spoření (II. pilíř)(našel jsem jich víc)? Nejlépe online vyplnitelný a podatelný – mám datovou schránku. Jak ho mám vyplnit? Dle čeho, mám jen údaje od zaměstnavatele a výpis z Penzijní společnosti (přikládá se?). Projeví se toto nějak v daňovém přiznání? Pokud ano, kde? Je možné např. optimalizovat daň z příjmu tím, že bych si platby na důchodové spoření předplatil? - pro příští rok?
Dobrý den, formulář pro podání pojistného přiznání naleznete například na webových stránkách Finanční správy České republiky v sekci Daňové tiskopisy - nicméně nejedná se o formulář interaktivní. Formulář obsahuje také pokyny pro vyplnění. Údaje vyplněné do pojistného přiznání se nijak neprojeví v samotném daňovém přiznání.
Tereza Köppelová
Jitka Vlckova
Dobry den, v lonskem breznu mi byl castecny invalidni duchod zmenen dle zakona na starobni, protoze jsem dosahla 65 let. Tento novy starobni duchod vsak znamena jen prejmenovani, nezaklada se na mem celozivotnim zamestnanai, ktere stale jeste trva. O starobni duchod jsem jeste nepozadala. Chci se zeptat, jakou slevu na dani mohu nyni uplatnovat? Dekuji.
Dobrý den, jelikož jste k 1. lednu 2013 nepobírala starobní důchod, máte stále nárok na slevu na poplatníka. Dále můžete mít případně nárok na slevu na dani pro poplatníky pobírající invalidní důchod. Tento nárok trvá i pokud invalidní důchod již nepobíráte z důvodu souběhu s nárokem na starobní důchod. Výše této slevy se liší podle toho, zda se jedná o invaliditu prvního a druhého stupně anebo stupně třetího.
Tereza Köppelová
anonym
Dobrý den, poprvé budu uplatňovat daně za pronájem bytu. Netuším, zda musím k daňovému přiznání přiložit nějakou přílohu - smlouvu, potvrzení o zaplacení nájmu? Netuším, jakou část DP a kde budu vyplňovat? Jak budu vyplňovat čisté příjmy, pokud neznám ještě vyúčtování služeb, které se platí zálohově? Děkuji
Dobrý den, zde se dovolím odkázat na mou odpověď na jeden z předchozích dotazů: Jestliže jste měl příjmy z pronájmu, vyplníte kromě samotného daňového přiznání ještě Přílohu č. 2. Zálohy na služby (topení apod.), které po uplynutí roku s nájemci zúčtováváte oproti skutečným výdajům za tyto služby, se do zdanitelných příjmů z pronájmu nezahrnují. Stejně tak se do výdajů nezahrnují platby za tyto služby. Vašim příjmem z pronájmu tak bude zbylá částka představující čistě nájemné. U příjmů z pronájmu není potřeba k daňovému přiznání nic přikládat.
Tereza Köppelová
Tomas Prasek
Dobry den, Jako advokat zpracovavam kazdy rok danovou evidenci. Zajimalo by me, zda lze jako naklad uznat i obleceni pro vykon povolani? Tedy napriklad oblek, boty pro soudni liceni. Dekuji TP
Dobrý den, tento výdaj nelze doporučit uplatnit do daňově uznatelných výdajů.
Tereza Köppelová
karel
Dobrý den, pokud jsou mým jediným příjmem zisky z obchodování na kapitálových trzích (nemám IČO, živ. list). Jak je to s platbami na zdravotní a sociální poj.? Děkuji.
Dobrý den, obecně jste v tomto případě pro účely pojistného považován za osobu bez zdanitelných příjmů. Měl byste platit minimální měsíční pojistné na zdravotní pojištění vypočtené z minimální mzdy. Důchodové pojištění můžete hradit dobrovolně.
Tereza Köppelová
FraK
Dobrý den, musím danit příjem z dividendy placené společností registrovanou v USA, když jsem zaplatil daň v USA?
Dobrý den, pokud jste českým daňovým rezidentem, pak musíte ve svém daňovém přiznání uvést veškeré Vaše celosvětové příjmy, a tedy i zahraniční dividendy, jelikož nebyly zdaněny srážkovou daní v České republice. Daň uhrazenou v USA můžete na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění započíst oproti Vaší české daňové povinnosti - k tomu slouží příloha č. 3.
Tereza Köppelová
Václav.H
Dobrý den. jsem inv. důch.III. Přivydělávám si ve strážní službě. Mám dceru na vysoké škole. Mohu uplatnit slevu, a kde se dává na přiznání výše důchodu děkuji a přeji hezký den
Dobrý den, pokud dceři nebylo více než 26 let a žije s Vámi ve společné domácnosti, můžete si uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, a to na řádku č. 72 daňového přiznání po vyplnění Tabulky č. 2. Zároveň ovšem přepokládám, že Váš přivýdělek je příjmem ze závislé činnosti a nikoliv podnikáním, kde byste si uplatňoval paušální výdaje, což by uplatnění daňového zvýhodnění znemožnilo. Pokud jste k 1. lednu 2013 nepobíral starobní důchod, můžete si uplatnit i slevu na poplatníka na řádku č. 64. Dále si můžete uplatnit slevu pro poplatníky pobírající invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, a to na řádku č. 67. Důchod je obecně příjmem osvobozeným od daně a do daňového přiznání se neuvádí. Pouze pokud jeho celková výše v roce 2013 převýšila 288.000 Kč, převyšující částka by byla Vaším ostatním příjmem podle § 10.
Tereza Köppelová
Zdeněk
Dobrý den, jsem v zaměstnaneckém poměru, v roce 2013 jsem kromě toho měl jednorázový "autorský příjem" (vytvoření textu pro web, ošetřeno smlouvou o dílo) od jednoho subjektu ve výši 20,000 Kč. Jak toto zdanit? Daňové přiznání si podávám sám. Děkuji.
Dobrý den, pokud se tvoření textu pro web nepřekrývá s vaší pracovní náplní v zaměstnání a jedná se o jednorázovou nahodilou aktivitu, mohlo by se jednat o příležitostnou činnost do 20 tis. Kč. Takový příjem je osvobozený od daně a v daňovém přiznání se neuvádí. Jiná situace by byla, pokud by se jednalo o autorský honorář anebo Vaše činnost nemohla být považována za příležitostnou z důvodu opakování.
Tereza Köppelová
Miloslava
Dobrý den, 1. mohu odečíst ze základu pro výpočet daně z příjmu fyzických osob cestovné k notáři z důvodu vyřízení dědictví? Co vše mohu odečíst při dědictví? 2. mám příjem stálou mzdu a příjem z dohody o provedené práci, obojí u stejného zaměstnavatele. Na pracoviště jezdím autem 60 km, mohu si odečíst cestovné do a ze zaměstnání?
Dobrý den, Ad1: V roce 2013 příjmy z dědictví obecně podléhají dědické dani, mezi blízkými příbuznými bývají navíc často osvobozené od zdanění. Náklady na cesty k notáři nemůžete uplatnit do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Ad2: K příjmům ze zaměstnání nelze uplatnit žádné výdaje. Kromě toho nemůžete ani zaměstnavateli vyúčtovat cestovní náhrady za dopravu na pracoviště, neboť se jedná o Vaši soukromou cestu.
Tereza Köppelová
J Schubert Chomutov
V roce 2013 jsem byl v pracovním poměru 2 měsíce (výpověď pro nadbytečnost) (leden, únor)potom jsem dostal odstupné 3 měsíce. Od březena do 7.května jsem byl veden na pracovním úřadu.Od 8 května jsem ve starobním důchodu.Od května do konce roku jsem pracoval u jisté firmi na "Dohodu o provedení práce " (celkem 8 měsíců). Otázka: V kolika měsících mohu v daňovém přiznání uplatnit slevu na poplatníka 2070 kč. Děkuji J. Schubert
Dobrý den, slevu na poplatníka můžete v daňovém přiznání uplatnit v plné výši 24.840 Kč.
Tereza Köppelová
anonym
dobry den, jsem na rodicovske a za uplynuly rok jsem ziskala 77 tis. za pronajem, mesic a pul mi zamestnavatel, u nehoz letos nemam podepsane prohlaseni, mi proplatil radnou dovolenou ve vysi asi 30 tis. Dale jsem ve dvou mesicich vykonala na DPP pro dva ruzne zamestnavatele praci ve vysi dvakrat necelych 10 tis. Pro jednoho zamestnavatele na DPP jsem prohlaseni podepsala. Pocitam spravne, ze mi bude na danich vraceno? Kolik priblizne? Dekuji
Dobrý den, z uvedených informací to vypadá, že Vám opravdu bude na dani něco vráceno - záleží na tom, kolik jste v průběhu roku na zálohách zaplatila. Až veškeré údaje vyplníte do daňového přiznání, tuto částku zjistíte na řádku č. 91.
Tereza Köppelová
Daniel
Dobrý den, mám dotaz ohledně hypotéky. Do července jsem měl hypotéku na byt kde jsem měl i trvalé bydliště. Na konci července jsem měl svatbu a s manželkou jsme koupily rodinný dům taky na hypotéku, kde máme oba dva trvalé bydliště od srpna. Jakým způsobem si můžeme odečíst úroky z hypotéky? Děkuji za odpověď. Dan
Dobrý den, hypotéku na nový dům si můžete uplatnit, pokud jste jej ke konci roku vlastnil a užívali jste jej k trvalému bydlení (trvalé bydliště není rozhodující, důležité je, abyste zde skutečně bydlel - Vy / Vaše manželka / děti / rodiče / prarodiče). U hypotéky na byt, kde jste bydlel v první polovině roku, je situace sporná a dle striktního znění zákona by nemělo být možné úroky uplatnit. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dne Tereza Köppelová
Tereza Köppelová
Petr
Dobry den, zacinam podnikat jako OSVC a danove priznani mi vyslo do zaporne(-) hodnoty. Muzu prosim o tuto castku pozadat na financnim urade o zaslani na muj ucet? Predem dekuji za info, s pozdravem Petr
Dobrý den, pokud máte na mysli, že Vám na řádku č. 91 vyšla záporná hodnota, požádejte o přeplatek vyplněním Žádosti o vrácení přeplatku na straně 4 daňového přiznání. Jestliže jste ovšem v průběhu roku neplatil žádné zálohy na daň z příjmů a pouze jste z podnikání realizoval ztrátu, v tomto případě od finančního úřadu bohužel nic nazpět nedostanete.
Tereza Köppelová
Miroslav Čekon
Dobrý deň, Pracujem v ČR (100%), s trvalým pobytom na Slovensku, prechodný pobyt aktuálne v ČR nemám hlásený. 1. Na akom finančnom úrade by som mal podať priznanie? Najviac sa zdržiavam v mieste pracoviska. Môžem do adresy miesta pobytu v ČR napísať adresu pracoviska? 2. Akým spôsobom postupovať pri vypĺňaní priznania v prípade zníženia úrokov z hypotéky a životného poistenia platených na území SR v EUR? Na čo si v tomto kontexte treba dať najväčší pozor a akým spôsobom prikladať prílohy na tento účel? Vopred ďakujem
Dobrý den, pokud v ČR máte nějaké bydliště, uveďte do daňového přiznání tuto adresu a daňové přiznání zašlete na finanční úřad dle tohoto místa bydliště. Pokud v ČR nemáte žádné bydliště, do adresy místa pobytu uveďte Vaši slovenskou adresu a zašlete své daňové přiznání na finanční úřad pro Prahu 1. Odpočet na dani má v ČR možnost uplatnit český daňový rezident, nebo český daňový nerezident, kterému plyne alespoň 90 % z ČR. Pokud splňujete tuto podmínku, pak další podmínky pro uplatnění těchto odpočtů jsou obecně (zkráceně) následující: 1. Hypotéka – úvěr musí být na bytovou potřebu (typicky koupi bytu/domu/pozemku ke stavbě, výstavbu apod.), musíte jej vlastnit a po celý rok užívat k bydlení svému/manželky/rodičů/prarodičů/dětí. Částka úroků nesmí převýšit 300 tis. Kč za rok. 2. Životní pojištění – výplata pojištění je sjednána až po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v roce, kdy Vám bude 60 let. Dále jsou zde omezení pro smlouvu s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití. Maximálně lze odečíst 12 tis. Kč za rok.
Tereza Köppelová
Jitka Nováková
Dobrý den. Pokud uplatňuji výdaje paušálem mohu jěště využít i odpisy za pořizovací cenu nemovitosti.Dříve jsem nepotřebovala.Jsem důchodce, ale letos bych daně musela zaplatit a takto bych si část příjmů umořila. Nemovitost jsem koupila v roce 2006. Děkuji a hezký den.
Dobrý den, pokud uplatňujete výdaje paušálem, žádné další výdaje ani odpisy pořizovací ceny už od příjmů odečíst nemůžete. To lze pouze v případě, že byste uplatňovala výdaje ve skutečné výši.
Tereza Köppelová
Zuzana Sedláčková
Dobrý den, prodala jsem byt, na který jsem si půjčila u stavební spořitelny. Protože si chceme koupit stavební pozemek, úvěr ze stavebního spoření splácím dál. Je možno si odečíst úroky ze stavebního spoření? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nejsem si jista, zda správně rozumím dotazu. Nicméně pokud platíte úroky z úvěru ze stavebního spoření na byt, který již nevlastníte a nebydlíte v něm, pak tyto úroky nelze uplatnit jako odčitatelnou položku.
Tereza Köppelová
Honza
Dobrý den, měl jsem v minulém roce příjmy ze zaměstnání do července. Souběžně s nimi a po zbytek roku jsem měl příjmy z živnostenského podnikání. K tomu i nějaké příjmy z jiného než živnostenského podnikání. Rozumím tomu dobře, že výdaje z každé činnosti si mohu uplatnit paušálně odlišné podle druhu činnosti? Tedy že u příjmů ze zaměstnání nic, u příjmů z živnostenského podnikání 60% a u příjmů z jiného 40%? A je možné uplatnil paušál u příjmů z živnostenského podnikání a u příjmů z jiného podnikání skutečné výdaje? Děkuji
Dobrý den, ano, je to přesně tak jak píšete. U příjmů ze zaměstnání si neuplatníte výdaje žádné, u živnostenského podnikání 60% paušál a u příjmů z jiného podnikání 40% paušál. Uplatnění paušálních výdajů a skutečných výdajů nelze v tomto případě kombinovat. Buď uplatníte u obou druhů paušální výdaje anebo u obou druhů skutečné výdaje.
Tereza Köppelová
Kamila
Dobry den, v 2013 jsem začala pronajímat byt. Zvazuji, zda vyjdou lepe skutečně výdaje nebo paušál. Chtela bych se zeptat, zda při skutečných výdajích lze použít jako naklad částku na auto? Pokud užívám i pro soukr.ucely, 4.000 Kč mes.? Cetla jsem, ze u pronájmu nemusím platit silniční dan? Predp., ze si nemohu uplatnit benzin, ale náklady na opravy a pov.ruc.ano? A co by znamenalo, pokud bych chtela navic auto odepisovat, TJ. Jake výhody a nevýhody by znamenalo zahrnuti auta do Obch.majetku? Moc dekuji, Kamila
Dobrý den, k příjmům z pronájmu bytu můžete uplatňovat paušální výdaj na dopravu. Pokud budete automobil používat i k soukromým účelům pak správně uvádíte výši 4 tis. Kč za měsíc. Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu nemůžete do výdajů dále uplatnit výdaje na pohonné hmoty. Jelikož automobil nebudete mít v obchodním majetku, nemůžete na něj uplatnit žádné další výdaje jako jsou opravy, odpisy apod. V případě pronájmu dle § 9 nemůžete mít obchodní majetek. Potvrzuji, že za takový automobil se neplatí silniční daň.
Tereza Köppelová
Hypotéka
Dobrý den, splácím od září loňského roku hypoteční úvěr. Jak uplatním úroky z úvěru v rámci přiznání k dani z příjmů. Do jakých kolonek mám úroky vyplnit, aby se mi odečetly od základu daně? Děkuji za radu. S pozdravem, Petra Planá
Dobrý den, pokud si chcete od základu daně odečíst úroky z úvěru na bytové potřeby (např. na koupi nemovitosti, kde bydlíte), uveďte zaplacené úroky na řádek č. 47. Nezapomeňte finančnímu úřadu doložit potvrzení o zaplacených úrocích, kopii úvěrové smlouvy a výpis z katastru (pokud se jedná o koupi nemovitosti). Maximální uplatnitelná částka je 300.000 Kč, která se poměrně krátí podle počtu měsíců.
Tereza Köppelová
Marketa
Dobry den, Loni jsem mela v Rakousku praci na castecny uvazek, kdy muj prijem byl v jejich danovem pasmu, ve kterem se zadna dan neodvadela. Rezidentem jsem zustala v CR. Musim podavat danove priznani v CR kvuli tomuto prijmu? Predem dekuji
Dobrý den, jako český daňový rezident byste měla v České republice zdaňovat své celosvětové příjmy, tedy i příjmy ze zaměstnání v Rakousku. Tento příjem však může být vyjmut ze zdanění. Pokud jste měla pouze tyto příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Pokud jste ovšem vedle těchto příjmů z Rakouska měla i nějaké příjmy ze zaměstnání v České republice, správně byste měla podat daňové přiznání.
Tereza Köppelová
Daniel S.
Hezký den. Měl bych dva dotazy: 1) OSVČ, paušál - může odečíst náklady na důchodové připojištění (nad 12 tis. Kč)? 2) Stejná OSVČ - může odečíst náklady na úrok z hypotéky, která je vedena společně na OSVČ a jejího manžela (samozřejmě by je neodečítal manžel), i když z banky přišlo potvrzení o výši úroků jen na jméno manžela (Smlouva o hypotečním úvěru je vedena na oba manžele). Předem děkuji, Daniel S.
Dobrý den, 1) Pokud máte na mysli soukromé penzijní (při)pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, pak OSVČ je oprávněna uplatnit odpočet ze základu daně ve výši uhrazeného pojistného sníženého o 12 tis. Kč. Tyto výdaje nelze uplatnit do daňově uznatelných výdajů OSVČ. 2) Úroky z hypotéky si může OSVČ odečíst ve svém daňovém přiznání. Pokud nikdo z manželů ještě finančnímu úřadu nedokládal smlouvu o hypotečním úvěru, finanční úřad ji bude pravděpodobně vyžadovat. Zde si správce daně může ověřit, že účastníky smlouvy jsou oba manželé. Pro uplatnění úroků je potřeba, aby manžel rovněž nemovitost vlastnil.
Tereza Köppelová
Karel Pokorný
Jsem důchodce a zároveň OSVČ, musím v daňovém přiznání za r. 2013 při výdělku za činnost OSVČ 259 tis. Kč danit i důchod? Děkuji
Dobrý den, pokud Váš důchod za rok 2013 nepřevýšil 288.000 Kč, jedná se o příjem osvobozený od daně a do daňového přiznání jej uvádět nemusíte. Příjmem podle § 10 - ostatní příjmy by byla případná částka převyšující uvedených 288.000 Kč.
Tereza Köppelová
kamila
Jeste jednou dobry den, je možné při pronájmu bytu odepisovat byt, který byl převeden z družstev.do os.vlastnictvi? Za predpokladu, ze bych hodnotu bytu nechala odhadnout znalcem? dekuji Kamila
Dobrý den, družstevní byt nelze odepisovat, byt v osobním vlastnictví odepisovat lze. V roce převodu z družstevního do osobního vlastnictví by již bylo možné odpisy uplatnit.
Tereza Köppelová
Petr Sládek
Dobrý den, v loňském roce jsem si koupil akcie několika firem vesměs z USA (Přes Fio). Dva tituly jsem ještě v roce 2013 prodal (Byly drženy méně než půl roku). Pro výpočet zisku jsem použil kumulovaný kurz USD vydaný ČNB za období Leden-Prosinec. 1) je tato metoda v pořádku, nebo se má použít průměrný kurz k měsíci nákupu/prodeje? 2) Četl jsem prodloužení časového testu na 3 roky, platí to i pro akcie pořízené ještě v roce 2013? 3) Z amerických akcií jsem obdržel dividendu, která byla zdaněna v USA 15% sazbou. Jelikož máme s USA smlouvu o dvojím zdanění, musí se tato částka uvádět v daňovém přiznání? 4) A konečně poslední dotaz, je pravda, že pro tento rok je posunuta hranice příjmu z prodeje akcií, po jejímž překročení je nutné podat daň z přímu z 6 000Kč na 100 000Kč? předem moc díky za odpovědi.
Dobrý den, 1) Můžete použít buď jednotný kurz stanovený Pokynem GFŘ D-16 anebo aktuální kurz ke dni prodeje. Tento způsob byste neměl v průběhu roku měnit. 2) Nikoliv - 3letý test platí až pro akcie pořízené v roce 2014 a dále. 3) Správně by měl. V daňovém přiznání by se měla objevit hrubá výše této dividendy, daň sraženou v USA si započtete oproti české daňové povinnosti v Příloze č. 3 a vyplníte Seznam pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění. 4) Ano, od roku 2014 jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud jejich úhrn nepřesáhne v daném roce 100.000 Kč
Tereza Köppelová
Jan Novák
Dobry den, je možné od základu daně odečíst dar zahraniční neziskové organizaci? Pokud ano, stačí přiložit potvrzeni které jsem od neziskovky dostal nebo je zapotřebí ještě něco?
Dobrý den, pokud se jedná o neziskovou organizaci se sídlem na území EU, Norska anebo Islandu a účel daru splní podmínky stanovené zákonem, je možné uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně i dar zahraniční neziskové organizaci. Finanční úřad bude pravděpodobně vyžadovat překlad potvrzení o daru do češtiny (pokud není ve slovenštině).
Tereza Köppelová
Mário
Dobrý den, v rámci zmluvy o spolupráci při výkonu sportovní činnosti, je mi měsíčně vyplácena finanční odměna. Zároveň k tomu mám výdajový pokladní doklad. Akým sposobom sa takéto dodatočné príjmy uvádzaju do daňového priznania fyzických osob. Ďakujem Vám vopred za radu.
Dobrý den, pro odpověď tohoto dotazu bohužel nemáme dostatek vstupních informací.
Tereza Köppelová
David
Dobrý den. Mám malé občerstvení, kde zaměnstnávám da DPP příležitostně brigádníky. Můžu svoje náklady odečítat procentem? Tržba cca 400 tis / rok. Díky za odpověď.
Dobrý den, pokud vedete občerstvení jako OSVČ, pak můžete uplatňovat náklady procentem z příjmů.
Tereza Köppelová
Tomas
Dobry den, rad bych se zeptal, jakym zpusobem lze dolozit FU trvale uzivani 2 nemovitosti (pro ucelu snizeni dane o odpocet uroku z hypotek na obe nemovitosti), kdyz trvale bydliste lze mit jen jedno. Uzivam byt v meste utery-ctvrtek, dum na venkove pondeli az nedele. Dekuji Tomas
Dobrý den, trvalé bydliště není pro odpočet úroků od základu daně stěžejní. Podstatné je, zdali předmět bytové potřeby užíváte k trvalému bydlení svému / manželky / dětí / rodičů či prarodičů. Jestliže tedy bydlíte každé úterý až čtvrtek v bytě ve městě a každý pátek až pondělí bydlíte v domě na venkově, jste oprávněn uplatit úroky z obou hypotečních úvěrů. Jako doklad doložte potvrzení o zaplacených úrocích. Pokud by po vás finanční úřad vyžadoval potvrzení, že bydlíte v obou nemovitostech, můžete doložit čestné prohlášení o této skutečnosti. Pokud ani toto nebude dostatečné, finanční úřad po vás bude pravděpodobně vyžadovat doložení svědeckých tvrzení např. sousedů o tom, že se v dané nemovitosti pravidelně zdržujete a obýváte ji.
Tereza Köppelová
Kotásková
Dobrý den, jsem OSVČ, syn studuje a měl zároveň v průběhu roku nějaké příjmy z brigád. Můžu si jej odečítat na daňový bonus?
Dobrý den, ano, pokud synovi ještě nebylo 26 let a žije s Vámi ve společné domácnosti, daňové zvýhodnění/daňový bonus si můžete uplatnit. To, že měl Váš syn příjmy z brigád, není na závadu.
Tereza Köppelová
Zach
Hezký den, jsem v důch a obchoduji s akciemi, ne na živnostňák. Mohu si odepsat těch myslím 27 tis paušálu jako každý?
Hezký den, jestliže jste k 1. lednu 2013 pobíral starobní důchod, na slevu na poplatníka ve výši 24.840 Kč nárok bohužel nemáte. V opačném případě ano.
Tereza Köppelová
J.Nousek
Dobrý den, přítelkyně je v tuto chvíli dočasně v invalidním důchodu 2. stupně a začíná si hledat zaměstnaní. V roce 2013 žádné jiné příjmy neměla, je nutné podávat daňové přiznání? Zároveň bych se chtěl zeptat až práci na částečný úvazek získá, zda-li bude moci uplatnit nejaké dǎnové výhody v příštím roce. Předem dekuji za odpověď. S pozdravem J.Nousek
Dobrý den, jestliže Vaše přítelkyně neměla v roce 2013 žádné příjmy, není povinna podávat daňové přiznání. Až jí začnou nějaké příjmy ze závislé činnosti plynout, bude si moci uplatnit základní slevu na poplatníka a případně slevu pro poplatníky, kteří pobírají invalidní důchod pro invaliditu 2. stupně.
Tereza Köppelová
Sabina
Dobrý den, jsem studentka a dostávám honoráře. V práci jsem nedostala žádnou smlouvu, žádnou dohodu. Mám odvádět daně? Moc děkuji za radu, Sabina
Dobrý den, dotaz neobsahuje moc detailů, na základě kterých bych Vám mohla poskytnout přesnou radu. Nicméně, zkuste si nejprve vyžádat od společnosti, který Vám honoráře vyplácí, potvrzení o vyplacených odměnách. Pokud z něj zjistíte, že vám byla srážena a odváděna daň, daňové přiznání pravděpodobně podávat nemusíte. Jestliže však nebyla odvedena žádná daň, s největší pravděpodobností budete povinna daňové přiznání podat. Nemusela byste tak učinit pokud kromě těchto příjmů nemáte žádné jiné příjmy a tento Váš příjem byl nižší než 15.000 Kč za rok.
Tereza Köppelová
Jaroslav Kempr
Dobry den, jsem grafik a designér. Ktery vydajovy pausál mohu uplatnit > 40 nebo 60%? Predem dekuji za odpoved
Dobrý den, záleží na tom, zda se jedná o autorské honoráře (40 %) anebo příjem ze živnosti (60 %).
Tereza Köppelová
Adam Kerhúnok
Dobrý den. Jsem student, vloni dva zaměstnavatelé (u jednoho DPP + podepsané takové to růžové "přiznání", u druhého DPP a později DPČ) + několik samostatných DPČ smluv na krátké jednotlivé úkony. Několikrát jsem za některý měsíc přesáhl CELKOVĚ příjem (tj. ne na jednu smlouvu) nad 10 tis. korun. Musí se něco přiznávat? Jak to je? Popř. nebudou mi naopak něco vracet na DPČ u druhého zaměstnavatele? Díky. Adam.
Dobrý den, pokud jste měl současné příjmy ze zaměstnání od dvou zaměstnavatelů a oba dva za Vás odváděli zálohy na daň (pozn. u zaměstnavatele, kde jste neměl podepsané Prohlášení poplatníka mohl být příjem do 5.000 Kč zdaněn srážkovou daní), jste povinen daňové přiznání podat. I kdybyste tuto povinnost neměl, mohlo by to pro Vás být výhodné. Pokud jste u zaměstnavatele, kde jste měl podepsané Prohlášení, nepracoval po celý rok, neuplatnil jste si v daných měsících slevu na poplatníka a slevu na studenta. Podáním daňového přiznání a uplatněním těchto slev ve výši za celý rok by Vám mohl vzniknout přeplatek na dani.
Tereza Köppelová
P.Kubín
Vážená paní Köppelová, rád bych se zeptal na postup vyplnění a podání daňového přiznání v případě, že jsem byl do poloviny roku 2013 zaměstnancem na Slovensku a od poloviny roku 2013 zaměstnancem v ČR, kde jsem zaměstnán doposud. Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Dobrý den, pokud jste byl po celý rok považován za českého daňového rezidenta, měl byste podat daňové přiznání a zde uvést oba své příjmy ze závislé činnosti - ze Slovenska a z ČR. Příjmy ze Slovenska následně vyjmete za zdanění, a tím bude zamezeno to, aby Váš příjem ze Slovenska byl zdaněn dvakrát.
Tereza Köppelová
HanaK
Dobrý den, jestliže jsem clenem spolecenství vlastníku BJ a máme prijem z pronájmu od O2, kde máme umístěné jejich antény a je to 3000 kc musim i toto davat do danoveho priznani? pokud mi zaměstnavatel v minulosti telal rocni zuctovani tak do 6000 jsem nemusela davat ovsem nevim jak v sitaci, kdy si musim DP delat sama. děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud máte povinnost podat daňové přiznání, musíte zde uvést i tyto příjmy z pronájmu nebytových prostorů.
Tereza Köppelová
Související