Řada expertů je přesvědčena, že důvěru mezi národy anebo státy nejlépe posílí vzájemný obchod. Jak jsou i z tohoto pohledu nedůvěryhodné vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií?

Jako Evropská unie máme s Ruskem překvapivě málo vztahů. V běžném životě se člověk zajímá o země, ze kterých se dovážejí ani ne tak suroviny jako hlavně výrobky. A v případě Ruska jde prakticky jen o ty suroviny. Proto se o ně v Evropské unii zajímá jen část zahraničně-politických expertů. Pro běžného evropského politika je tak Rusko podivný, trochu nebezpečný, ale v zásadě neškodný medvěd.

 

Vladimír Putin v posledních měsících hodně hovoří o celní unii Rusko-Bělorusko-Kazachstán, která se má stát jádrem euroasijské integrace. Myslíte si, že Rusko má potenciál vybudovat nějakou funkční jednotku, kde nebude diktovat, nebude vládnout?

Bylo by to poprvé v ruských dějinách, ale proč takovou myšlenku hned zatracovat? Myslím, že se i Rusko bude muset naučit fungovat v tom novém světě jinak. Mentálně je stále v době, kdy bylo hlavním vyzyvatelem Spojených států. Stále se cítí být druhou hlavní velmocí na planetě, nicméně ta velmoc číslo dvě se dnes jmenuje Čína. Rusko se s tím bude muset naučit žít. Jistá změna jeho vztahů obzvláště ke Střední Asii proto bude nutná. Kazachstán, Uzbekistán a další země dávno nejsou v zajetí Ruska. Mají možnost výběru.

 

Jak vnímáte události na Ukrajině? Mně to připomíná někdejší integraci buď do NATO, nebo do Varšavské smlouvy. Ukrajina tak bude takovým lakmusovým papírkem, nemyslíte?

Nedokážu předpovědět, jak bude vývoj na Ukrajině vypadat dnes večer, natož za týden nebo za dva, takže jakékoli předpovědi jsou těžké. Myslím si ale, že Rusko nemůže ve své dnešní mentální situaci dopustit, aby Ukrajina nepatřila do jeho prostoru. Na druhou stranu, přáním většiny Ukrajinců podle mě je být součástí Evropy, nikoli postsovětského prostoru.

 

Nesmyslíte si, že kdyby to Ukrajina dokázala, bude to pro Rusko vlastně pozitivní? Dojde mu, že dlouhá éra imperiální mocnosti končí, a naučí se chovat jinak.

Na takovou změnu potřebujete několik generací. Dnešní ruská elita - a ani ta nastupující - toho není schopna.

 

Po roce 1990 se Rusko poprvé integrovalo do světové ekonomiky. To se týká i ruské měny. Nedávno mě v této souvislosti dostalo tvrzení tamní guvernérky centrální banky, která prohlásila, že rubl neslábne, pouze hodnota eura a dolaru stoupá...

Mě ještě více potěšil výrok prezidentova mluvčího, který řekl, že byl pokles rublu vůči dolaru a euru plánován. To jsem se cítil jako v roce 1982 v dobách státní plánovací komise.

 

Znamená to, že Rusko pořád v tomto ohledu žije jinde než zbytek světa?

Spíše si myslím, že elita, která je naprosto propojena se Západem, musí nějak komunikovat s většinou národa. A ta stále kráčí po dlouhé cestě od socialismu k normálnímu životu. Pro babičku v Kazani a strýce ve Vologdě jsou tak tvrzení jako ono s rublem ta správná.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

Alter eko 4

 

Studio ZetProjekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

 

 

Související