Tento rozhovor se málem neuskutečnil. V den jeho konání totiž centrálu ČEZ navštívili policejní vyšetřovatelé. Nebyli to sice žádní „zakuklenci“, i tak ale Daniel Beneš během rozhovoru nervózně posílal a přijímal SMS a odbíhal telefonovat. Policisté si přišli pro důkazy v kauze solárních elektráren.

 

A není to jediný problém, který polostátní energetickou skupinu v současnosti tíží. Benešova pozice však zůstává neotřesena, pouhý týden po rozhovoru byl dozorčí radou potvrzen jako šéf ČEZ na další čtyři roky.  Setkáváme se za poněkud dramatických okolností... Já v tom žádné drama nevidím. Vyšetřovatelé nás požádali o součinnost. Žádné ozbrojené komando nás nepřepadlo. ČEZ v celém případu vystupuje jako poškozený.

 

Jde o kauzu odkupu solárních elektráren od firmy Amun.Re?

Detaily neznám, pouze vím, že si pánové vyžádali některé dokumenty a my jsme jim je poskytli.

 

Máte již signály od představitelů nastupující vládní koalice, zda s vámi osobně nadále počítají? Nebo vás budou chtít nahradit?

Ne, to mi nikdo neřekl. Ani z hlediska toho, co se bude dít v ČEZ nebo v celém oboru energetiky, nečekám zásadní změny. Klíčová pro další vývoj bude Evropská rada, která se sejde v březnu v Bruselu. Právě tato schůzka zásadním způsobem předurčí naše další fungování v energetice. Všechny potřebné dokumenty bude třeba připravit už teď v lednu. Jinak se může stát, že budeme nepříjemně překvapeni.

 

 

Jak daleko jste v jednání s oběma uchazeči o dostavbu Temelína?

Procedura v rámci výběrového řízení je v běhu, upřesňujeme některé body technické části. V příštím roce budou probíhat především jednání o cenových podmínkách.

 

K jakému datu byste je mohli uzavřít?

Harmonogram, se kterým kolegové v projektovém týmu pracují, počítá s jednáními během celého letošního roku. Skončit mohou podpisem smlouvy s vítězným uchazečem někdy ve druhém čtvrtletí roku 2015.

 

Jsou zdrojem komplikací vysoké cenové nabídky ze strany uchazečů?

Jedná se o celý soubor obchodních podmínek, mezi které samozřejmě patří i cena. Více vám k tomu dnes neřeknu.

 

Podle úplně poslední verze státní energetické koncepce mají nové bloky Temelína zahájit provoz v letech 2026 a 2028. Souhlasí to s vašimi plány?

To jsou poslední platná data z našeho harmonogramu. Výstavba může trvat sedm let, ale přesný harmonogram vyplyne až ze smlouvy s vítězným uchazečem.

 

Stavět tedy začnete někdy v roce 2019. Plány na zahájení výstavby v Temelíně v roce 2016, nebo 2017 tedy definitivně padly?

Ano, to byl velmi ambiciózní plán. A navíc tato elektřina nebude dříve zapotřebí.

 


 

obalka Ekonom 012014- Připravuje ČEZ ještě pořád výstavbu pátého bloku v Dukovanech?

- Má záložní plán pro případ, že by nedošlo k rozhodnutí o dostavbě Temelína?

- A jak se snaží napravit vlastní reputaci u veřejnosti?

Celý rozhovor s Danielem Benešem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související