"Podporuju cenzuru, protože někteří lidé nejsou dostatečně dospělí," oscarový režisér Jiří Menzel.

Moudrost, či dětinskost stáří?

 

"Už si nemůžeme dovolit vyžírky, kteří v Evropské unii sklízejí obrovské zisky, aniž by přispívali do veřejné pokladny," eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta.

Nejásejme předčasně. Řeč není o bruselských byrokratech, nýbrž o firmách pohybujících se v rámci zákonů vymyšlených a schválených právě těmito úředníky.

 

"Prověřování vyvrátilo pravdivost často medializovaného tvrzení o existenci solárního tunelu ve výši 160 miliard korun, ke kterému mělo dojít pochybením pracovníků Energetického regulačního úřadu," státní zástupce Radek Mezlík v odůvodnění, proč odložil trestní oznámení podané šéfkou ERÚ Alenou Vitáskovou na předchůdce ve vedení úřadu.

Ano. Žádný miliardový tunel se nekoná. Přesto zmíněné miliardy korunku po korunce mění své majitele. Viník? Viz předchozí glosa.

"Pan prezident se vyjádřil v tom smyslu, že tato kombinace je nejmenším zlem," předseda lidovců Pavel Bělobrádek o tom, kterak Miloš Zeman pohlíží na vznikající vládní koalici.

Od hlavy státu bychom čekali více optimismu a méně polínek pod kotlem "blbé nálady".

 

"Lidi se nemají zabíjet, i když jsou to spolustraníci," exministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák o vraždě enfant terrible severočeské sociální demokracie Romana Housky.

Souhlasíme, i když hloubku myšlenky nejsme schopni docenit.

 

"Racionalismus, zásadně racionalismus!" profesor filozofie Giorgi Margvelašvili, nově zvolený prezident Gruzie, na dotaz, co doporučuje praktikujícím politikům.

Idealismus, zásadně idealismus! A též trošku toho "života v pravdě" si naopak dovolujeme doporučit my.

 

"Odhalili jsme nebezpečnou hydru propojující podnikatele, politiku, státní správu, a dokonce i justici. Dokázala krást a pak zametat stopy, protože jistí vysoce postavení lidé mařili vyšetřování," šéf antima­fiánského policejního útvaru Robert Šlachta o vyšetřování v kauze Grygárek-Rittig-Nagyová-Nečas-exposlanci ODS.

Řecké báje nás učí, že Hydře v reakci na useknutí jedné z hlav narostly dvě další. Doufejme tedy, že to pánové Ištvan a Šlachta mají dobře promyšlené a podložené.

 

"Je to varování pro nás všechny, že musíme zachovat naše tradice, rodinu, tradiční lásku, nebo na nás nedopadne jen Čeljabinský meteorit, ale něco ještě většího," ruský novinář Arkadij Mamontov o roji meteoritů, který 15. února dopadl na ruské město Čeljabinsk na Uralu, zranil přes tisíc lidí a způsobil škody v hodnotě miliardy rublů.

Jo, jo. Rodina je důležitá. Jinak kolega Mamontov mluví úplně z cesty.

 

"Švýcaři si zaslouží jedničku za demokratickou moudrost, kterou osvědčili odmítnutím rovnostářského přeludu," americký list Wall Street Journal v komentáři k výsledkům hlasování, ve kterém se téměř dvě třetiny Švýcarů hlasujících v referendu postavily proti rovnostářskému návrhu tamních mladých socialistů, aby maximální plat ve firmě nepřesáhl dvanáctinásobek její nejnižší mzdy.

Švýcarští voliči znovu projevili svoji moudrost a zklamali socialisty na celém světě včetně Washingtonu, dodal WSJ. Dovolujeme si podepsat.

Související