Eurodotace. Sprosté slovo? Motor růstu? Bruselské peníze utrácené na český způsob budí emoce. Nesměle se rýsující vládní koalice jako jednu z priorit označuje právě čerpání evropských miliard. Vše probíhá v klasickém tuzemském aranžmá – všichni odpovědní začali kmitat pět minut po dvanácté. Ruku v ruce s tím jde tu optimismus, tu přehnaná skepse, co se konečné úspěšnosti čerpání týče. Heslo dne pak zní: čerpej a moc se neptej nač.

 

„Hlavním smyslem evropských dotací je uplácení národních politických garnitur, aby nechaly Evropskou unii fungovat a nedělaly problémy. Evropský balík peněz křiví charakter,“ promluvil mnohým z duše auditor Dopravního podniku hlavního města Prahy Lukáš Wagenknecht. Pro úplnost a k dokreslení bizarnosti situace dodávám, že byl čerstvě vyhozen poté, co poukázal na chyby při stavbě pražského metra financované právě z Bruselu.

 

Ano, eurodotace a jejich (ne)čerpání budí emoce. V aktuálním vydání vám v analýze šéfkomentátora Ekonomu Roberta Břešťana nabízíme neúprosná fakta. Nikoli proto, abychom označili viníky minulých selhání. Zatímco všichni finišují pod heslem „čerpat až k vyčerpání“, je totiž ten nejvyšší čas lépe nastavit pravidla pro další dotační období.

 

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann, šéfredaktor

 

P.S.: MICHLiq finišuje se svojí knihou, kterou vás chceme společně potěšit na přelomu roku. Ale potřeboval by pomoci. A tak vyhlašuje soutěž. Zvolte číslo od 0 do 100. „Dám Bondovo šampaňské Bollinger tomu, kdo bude nejblíže dvěma třetinám průměru. Tedy ze zaslaných čísel udělám průměr a z něj vezmu dvě třetiny.“ Napište mu do jednoho týdne vámi zvolené číslo na e-mail ales.michl@rb.cz.

 

obalka Ekonom 462013

Související