Rekordní akviziční rok nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přináší v těchto dnech další dějství. Skupina PPF, jejímž je Kellner většinovým vlastníkem, se dohodla se španělskou Telefónikou na převzetí její české pobočky. Za 65,9 procenta v Telefónice Czech Republic, jejíž součástí je i stejnojmenná firma na Slovensku, skupina v přepočtu zaplatí téměř 64 miliard korun. Dalších zhruba 26 miliard korun PPF podle informací deníku Financial Times vyčlení na případný odkup akcií menšinových akcionářů.

 

V oblasti akvizic přitom Kellner kraluje už od začátku letošního roku. Nejprve Energetický a průmyslový holding (EPH), v němž PPF vlastní 44procentní podíl, za prakticky stejnou cenu jako Telefóniku koupil 49 procent akcií hlavního hráče slovenského energetického trhu - Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Šlo o historicky vůbec největší českou investici v zahraničí. Nedlouho poté se Kellner dohodl na prodeji své části společného holdingu s italskou pojišťovací skupinou Generali. Ve dvou splátkách za Českou pojišťovnu a další aktiva dostane zhruba 65 miliard korun.

 

Koupě české Telefóniky signalizuje poměrně zásadní změnu ve směřování celé skupiny PPF. Ta dosud stála především na třech hlavních "nohách": bankovnictví, energetice a pojišťovnictví. Právě pojišťovnictví je nyní nahrazováno telekomunikacemi. Vstup do tohoto odvětví skupina deklarovala více než rok a podle původních plánů se tak mělo stát vydražením volných kmitočtů a vybudováním nového operátora. Kellner se však nakonec rozhodl pro přímočařejší cestu - rovnou koupil lídra českého trhu.

 

Nyní je otázkou, zda PPF dostojí svým slibům, podle nichž chtěla na telekomunikační trh přinést nový vítr, výrazně zlevnit a sebrat stávajícím operátorům klienty. Bude se také muset potýkat s postupně klesajícími zisky Telefóniky: Za poslední tři roky se snížily zhruba na polovinu.


Obalka Ekonom 452013- Jak probíhal "zákulisní" prodej Telefóniky?

- Proč ji společnost PPF koupila na dluh?

- A jak se chovají čeští investoři v mezinárodních byznysových vodách?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související