Výdaje tak vzrostou i přes to, že Česko na základě analýzy, již si zadala ještě vláda Petra Nečase, letos zrušilo své členství v šestnácti mezivládních organizací, například v Mezinárodním sdružení na ochranu rostlin Evropy, Organizaci pro spolupráci železnic nebo v Radě pro implementaci míru. Do žádných nových mezinárodních organizací by Česká republika z rozhodnutí vlády už vstupovat neměla.

 

V letošním roce Česká republika za členství ve 470 mezinárodních organizacích vydá přes tři miliardy korun. A i když na ročních příspěvcích za zrušená členství Česko ušetří zhruba patnáct miliónů, celkové výdaje vlivem zvýšených příspěvků naopak narostou.

 

Podle ministerstva zahraničí (MZV) se zvyšují hlavně příspěvky organizacím OSN. Zatímco celkové povinné platby příspěvků do systému OSN byly v roce 2011 zhruba 620 miliónů korun, v roce 2015 stoupnou na téměř 900 miliónů.

 

Podle MZV „jsme obětí vlastního ekonomického úspěchu v minulých letech“, protože díky ekonomickému růstu počítanému za období tří až šesti let Česko automaticky postoupilo „z kategorie zemí E do vyšší kategorie D“. „A od této stupnice OSN se, pro nás bohužel, odvíjí příspěvky v řadě dalších organizací,“ vysvětluje za ministerstvo zahraničí mluvčí Johana Grohová.

Související