Prezidentské volby rozdělily republiku (mnohdy i rodiny). Nejpozději poté, co vítězný Miloš Zeman navzdory všem jmenoval vlastní kabinet, zdálo se zřejmé, že při další příležitosti se voliči budou rozhodovat mezi republikou prezidentskou a parlamentní. Rozdanými kartami však výrazně zamíchal Andrej Babiš. Díky impotenci stávajících partají a na české poměry i úctyhodným finančním zdrojům.

 

Ať již volby a následné vládní námluvy přinesou jakékoli rozuzlení, rozhodně nemíníme strašit koncem demokracie. Klíčová je pro nás následující otázka: Jak by měla vypadat Česká republika? Pro odpověď se Ekonom obrátil na třicet osobností, v drtivé většině respondentů, kteří se pravidelně objevují na stránkách rubriky Byznys echo. Každý z nich zcela natvrdo způsobem ano/ne odpovídal na deset klíčových ekonomických otázek současnosti.

 

V aktuálním vydání naleznete jak celkové skóre mapující názory domácí byznysové elity, tak naprostou většinu konkrétních komentářů i nápadů na změny k lepšímu. Receptem je především akceschopná vláda, kvalitní legislativa, předvídatelné a současně nízké daně a co nejméně státních zásahů do hospodářského života. Další jednoticí linkou je nedůvěra k velkým plánům. Jednoznačnou prioritou už nejsou ani rozpočtové úspory, ani dostavba Temelína. A rovněž podpora rychlého přijetí eura je spíše vlažná.

 

Příjemné čtení a dobrou volbu přeje

Ondřej Neumann

 

P.S.: Těm z vás, kteří máte Ekonom předplacený, dorazil společně s týdeníkem i další díl z edice Fenomén – luxusní publikace Příběhy úspěchu. V ní již tradičně představujeme životní i byznysové recepty inspirativních žen a mužů. Mimo jiné se jich ptáme i na zásady, které se jim při podnikání osvědčily. Pro zajímavost – odpovědi jsme dali našim datažurnalistům a jako nejčastěji používané vyšlo slovo „člověk“. Předplatitelům přeji bonusové inspirativní čtení, ostatním doporučuji návštěvu dobrých trafik, App Storu či androidí aplikace Chytrý tisk. Příběhy úspěchu si můžete koupit za 79 korun.

 

Obalka Ekonom 432013

Související