„S pomocí dat NASA jsme zmapovali, kolik planet podobných Zemi je v naší galaxii – a je ohromující. Podívejte se,“ láká populárně vědecký magazín New Scientist. Takže hodně zábavy s interaktivní mapou exoplanet.

 

 

 

Praha tento týden hostila mezinárodní soutěž mladých vědců European Union Contest for Young Scientists (EUCYS), které se účastnil také Michal Vyvlečka. Ukázal, že i amatéři zvládnou spočítat parametry exoplanet uváděné ve světových databázích. Jeho projektu, stejně jako dalších českých soutěžích, si však mnoho novinářů nevšimlo. A podobně dopadli i vítězové prestižních cen z ciziny. Třeba Brit Frederick Turner, který si vytvořil vlastní genetickou laboratoř, a doma je mediální hvězdou.

 

Ale není se čemu divit. Novináři, kteří se chtěli akce zúčastnit, museli Středisku společných činností Akademie věd předem mimo jiné nahlásit, o čem budou psát, poslat své předchozí články, zaslat hlavičkový papír se souhlasem šéfredaktora či rozpis dnů, kdy chtějí na akci dorazit. Úřední šiml radostně řehtal.

 

Přicházely také rozporuplné zprávy o tom, v kolik hodin se bude konat tisková konference s vyhlášením výsledků. A perlička na závěr – tiskovka, na níž seděli hlavně zahraniční novináři, proběhla v češtině. Nikdo nedostal do ruky tiskovou zprávu se jmény vítězů... Alespoň, že na zprávu o výsledcích upozornil twitterový účet pořadatelů: „Oficiální tisková zpráva EUCYS 2013.“

 

 

 

Ale zpátky k exoplanetám. „Lovkyně planet Sara Seagerová z MIT získala 625,000 dolarů, Grant pro génie,“ hlásí server Space.com. O co jde? Badatelka dostala peníze od MacArthurovy nadace. Je jednou z 24 oceněných lidí, kteří představují různorodou skupinu vědců, umělců, spisovatelů či aktivistů. Peníze pocházejí z majetku podnikatele Johna Donalda MacArthura, který se věnoval bankovnictví, pojišťovnictví, vlastnil i média a nemovitosti. Ještě za života se jako význačný filantrop rozhodl část svého majetku věnovat nadaci. Přidají se i čeští podnikatelé?

 

 

 

A když už píšeme o exoplanetách, těžko lze vynechat Petra Kubalu, odborníka, který dění kolem nich soustavně sleduje. „Jak si vědci vylepšili nezničitelný dalekohled Spitzer,“ píše. A více se dočtete na jeho webu.

 

 

Související