Odmala ho fascinovala elektrotechnika a v poslední době si zamilovat i poker. Obojí nyní osmnáctiletý maďarský student Donát Hegyesi propojil ve svém projektu. Do Prahy přijel soutěžit s robotickým hráčem pokeru. „Zatím strategii zvládá na úrovni začátečníka, chtěl bych z něj udělat pokročilého hráče,“ popisuje Donát Hegyesi s tím, že v nejbližší době chystá napsat nový program pro robotickou ruku, která přemisťuje žetony. I nyní však umělý hráč vypadá impozantně. Je vybaven dvěma kamerami, které umí rozlišit hrací karty – jedna čte ty snímané, druhá karty robota položené na stole.

 

„Už mě kontaktovala firma provozující kasina. Několikrát jsme se sešli a probírali detaily. Doufám, že budeme spolupracovat,“ říká Donát Hegyesi a zájemcům o projekt na soutěži rozdává hrací žetony s QR kódem a svými kontakty.

 

Matematika ve sladkém zákusku

Ochutnejte sladkou stránku matematiky, láká návštěvníky soutěže EUCYS sedmnáctiletá Švýcarka Jasmin Allenspachová. Námět její práce je vcelku odvážný. V prestižním časopise Science si všimla článku o tom, že islámští umělci museli znát zásady moderní matematiky o 500 let dříve než Evropané. Mají to dokazovat islámské mozaiky. Jasmin se s vědeckou studií rozhodla tak trochu polemizovat, kromě matematického rozboru mozaik mohli návštěvníci u jejího stánku ochutnat také sladké sušenky – ve tvarech připomínajících právě islámské mozaiky.

 

Egypťan Aly Seisa se rozhodl pomoci neslyšícím. „Na svém nápadu nechci zbohatnout, zařízení pro neslyšící nemůže být drahé,“ říká Aly. Vytvořil speciální brýle, které přirovnává k těm od firmy Google. Jsou vybaveny rozlišovačem zvuku – když tedy na neslyšícího člověka promluvíte, text se mu přepíše do brýlí. Zařízení dovede varovat před jedoucím autem a lze na něm volit také různé módy. Když například jdete na kafe, zapnete si modul kavárna a brýle snadněji rozliší, že vám prodavačka říká: Jakou kávu si vyberete?

Jízdu robota s LED diodami na „zádech“ sledoval neustále chumel zájemců. Zařízení kroužilo po podložce pokryté různobarevnými čtverci. A po ujetí pár prvních centimetrů opravdu přizpůsobilo barvu světla dané podložce. Občas bylo klidně i dvou- nebo tříbarevné. „Senzory našeho zařízení rozpoznají barvu podložky a tu pak rozsvítí,“ vysvětluje Aymeric Jacquin, jeden z trojic francouzských studentů, kteří robota sestrojili. Podle nich by mohl najít využití u armády nebo při sledovaní zvířat v divoké přírodě.

 

 

Utkají se ti nejlepší

Soutěžit do Prahy přijela více než stovka studentů především z evropských států, ale také z řady dalších zemí, jako třeba z USA, Kanady nebo z Číny. Jedno mají společné – doma vyhráli soutěž mladých vědců. Z Česka se na EUCYS kvalifikovali celorepublikoví vítězové Středoškolské odborné činnosti, tedy tradiční soutěže známé pod zkratkou SOČ. O přízeň porotců se uchází tři české projekty, na nichž pracovala čtveřice studentů.

Studenti mohou na soutěži, která probíhá v Praze na Výstavišti od 20. do 25. září, vyhrát peníze – s hlavní cenou se pojí odměna 7000 euro, tedy v přepočtu asi 175 tisíc korun – ale třeba i atraktivní stáže. Ocenění středoškoláci prožijí například týden v ženevském urychlovači částic CERN nebo v Evropské kosmické agentuře. Vyhrát lze třeba také účast na předání Nobelových cen.

 

 

Související