Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová nedávno zveřejnila na své internetové stránce některé svědecké výslechy provedené ve věci jejího obvinění v kauze Pandury. Prý na radu svého obhájce. Údajně proto, aby veřejnosti ukázala, že je stíhána zcela neprávem. Důvodem může být skutečnost, že Vlasta Parkanová nic zlého neprovedla a je vyšetřováním velmi pobouřena. Samozřejmě se ale vkrádá myšlenka, že hlavním motivem jsou blížící se volby.

Bez ohledu na motivy, ať už mohou být jakkoli bohulibé, bývalá ministryně nerespektovala výslovné poučení policejních činitelů. Porušila tedy trestní řád a zřejmě se též dopustila správního deliktu dle zákona o ochraně osobních údajů. Za ten ji může být uložena pokuta v řádu milionů korun.

Vlasta Parkanová tedy svým jednáním do určité míry velmi nestandardně ovlivňuje (státní zástupce by použil slovo maří) vyšetřování a manipuluje jeho průběh. Snaží se získávat veřejné mínění na svoji stranu. Vždyť i z vyjádření svědků ve sdělovacích prostředcích lze vyčíst, že svědecké výpovědi nebyly zveřejněny v plném rozsahu. Však také z tohoto důvodu i státní zástupce původně pohrozil paní Parkanové tím, že podá soudu návrh na vzetí do vazby. Může se to zdát na první pohled přehnané, ale s ohledem na nedávné uvalení vazby na tři exposlance ODS a další osoby v široce známé kauze očekávatelné.

Bývalá ministryně má samozřejmě plné právo bránit se všemi povolenými prostředky. Jestliže ji policejní orgány šikanují, musí být věc napravena. Vlasta Parkanová však musí být připravena nést případné důsledky svého jednání. Počínání státních orgánů bude vytvářet určitý precedens pro ostatní obviněné. S ohledem na postavení Vlasty Parkanové si však myslím, že tato vedlejší kauza jejího procesu bude potichu zapomenuta či dojde pouze k formálnímu potrestání. Ze zákazu zveřejnění výpovědí a hrozby sankcí se nakonec stane "formalitka".

Stanislav Servus
partner advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners

Ze zákazu zveřejnění výpovědí a hrozby sankcí se kvůli kauze Vlasty Parkanové stane "formalitka".

Související