Pražský magistrát nedávno přišel s návrhem zákona, který počítá se zákazem prostituce na veřejných prostranstvích a jejího vykázaní do patřičných "domů veřejných". To ovšem spustilo reakci benevolentnějších zástupců politické garnitury.

 

S protinávrhem, konkrétně zákonem o toleranci poskytování sexuálních služeb, vyrazil do boje poslanec Viktor Paggio ze strany LIDEM (ex Věci Veřejné). Hlavním poselstvím jeho návrhu je, že obce smí vymezit veřejná prostranství určená k nabízení prostituce.

 

Relativně stručný návrh, který by měla tento týden posoudit vláda, se nezabývá detaily, jako jsou pravidla provozování domů veřejných, ani nezavádí povinnost registrace prostitutek či prostitutů, jak to navrhoval magistrát. Klíčové je podle Paggia otevřeně prohlásit prostituci za legální, a to včetně souvisejících doprovodných činností. Poslanec kritizuje magistrátní návrh hlavně za to, že by se prostituce, tedy dobrovolné poskytování sexuálních služeb, stala zvláštním oborem podnikání, jako je třeba nabízení právnických služeb.

 

V souvislosti s tím by se zavedla nová povinnost zapsat se jakožto „podnikatel“ na oficiální seznam, obsahující mimo jiné datum a místo narození, trvalé bydliště, fotografii nebo číslo občanského průkazu nebo pasu. Výsledek se dá snadno odhadnout – nikdo by se na takový seznam hanby zapsat pochopitelně něchtěl, čímž by se celý tento segment odebral do šedé ilegality.

 

Naproti tomu návrh poslance ex-věcí-veřejných obsahuje ale také prvky scifi: Pokud by se osobám poskytujícím sexuální služby vymezila nějaká část veřejného prostranství, jaká by to byla? V minulosti už takové pokusy ztroskotaly na odporu místních obyvatel, kteří by tyto podnikatele nejraději vykázali někam hodně daleko za obecní skládku. Úsměvná je i ta část dokumentu, kde poslanec Paggio navrhuje zavedení pokuty až 20 tisíc korun za "poskytování nebo užívání úplatné sexuální služby bez použití prezervativu" s cílem omezení rizika přenosu pohlavních chorob.

 

Bude proto nutné, aby obce outsourcovaly speciální inspektory, kteří by tuto povinnost kontrolovali? Nebo by se ustavila brigáda dobrovolníků? Těžko říct, který návrh nakonec uspěje. Pravdou, že by se tato problematika měla právně ošetřit. Ale zřejmě až praxe ukáže, jaké bude mít legalizace nebo restrikce prostituce následky. Třeba se díky neúnavným snahám zákonodárců nakonce stane nejstarší řemeslo hlavním tahounem růstu tuzemského HDP.

Související