Po pádu Nečasovy vlády rezignovalo i všech čtrnáct členů Národní ekonomické rady vlády. Vzpomínám si, že v době, kdy NERV vznikl, byla s jeho působením spojována nemalá očekávání. Jak s jistým odstupem své působení v tomto poradním orgánu vnímáš?

Kdo to trošku sledoval, musel si povšimnout obrovského rozdílu, který byl v míře akceptace doporučení NERV za Topolánkovy vlády a kabinetu Petra Nečase. Protikrizový balíček prvního NERV byl implementován celý. Moje vysvětlení je takové, že tehdy byla doba velmi dramatická a opravdu hodně se chtělo něco udělat. Zaskočeny byly všechny autority, nejenom vláda. Naopak u druhého NERV ta doporučení tolik akceptována nebyla, což například u důchodové reformy považuji za velkou chybu.Není přece jen něco, co bys rád v tom druhém funkčním období vyzdvihl?

Tak v té druhé etapě toho, co se povedlo implementovat, opravdu moc není. Co evidentně přináší a bude přinášet efekt, je profil zadavatele u veřejných zakázek a podstatné zvýšení informační povinnosti pro zadavatele. My si to už ani neuvědomujeme, ale ten rozdíl oproti předešlému stavu je nebe a dudy. A nakonec se ukazuje, že i malé zakázky ve firmách, které znám dosti důvěrně, byly zneužívány, a byly zneužívány často dost nesofistikovaným způsobem. Teď je samozřejmě důležité, aby ty pozitivní věci v legislativě zůstaly.
 

 

V NERV jsi byl primárně zodpovědný za zdravotnictví. Z čeho máš, nebo naopak nemáš v této oblasti radost?

Vážné je to, že se nepodařilo přijmout ani, jak já říkám, barvoslepá opatření, tedy taková, se kterými se klidně mohou ztotožnit i sociální demokraté. Vůbec jsme třeba nepokročili v oblasti motivace pacientů k dodržování léčebného režimu při chronických onemocněních. Přestože právě tyto nemoci spolykají vysoký podíl výdajů na zdravotnictví. Začínáme mít vážné problémy zejména s chronickými onemocněními, která jsou spojena s obezitou, a začíná to být velmi drahé. Jde o to pacienty ekonomicky motivovat, což jde poměrně jednoduše. Kódy, jež se používají k úhradám, navážete na kódy výsledků laboratorních vyšetření. To není nic složitého a vůbec to není drahé. Okamžitě pak uvidíte silný tlak na zlepšení. Máte možnost financovat úhradu podle výsledků péče.

 

 

Existuje určitě řada spoluobčanů, kteří si myslí, jak výborně se i finančně práce pro NERV zúročuje...

... je to čestná neplacená funkce.

 

A myslíš, že by to tak mělo zůstat?

V zásadě proti tomu nic nemám. Ostatně v mezinárodních firmách je dobrovolnická práce dobrým zvykem. Prostě se to očekává od pracovníků, tak proč by ekonomové, i když jsou na volné noze jako já, nemohli položit jaksi v zájmu dobré věci nějaký objem svého času formou dobrovolnické práce, v tomto případě v rámci členství v Národní ekonomické radě vlády - v tom problém není. Problém, který poznamenal efektivitu našich doporučení, je, že členové koalice se nemohli v základních otázkách shodnout. Pokud není dohoda na úrovni toho politického patra, tak si ten odborný suterén může vykládat, co chce.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

 

Projekt Alter Eko byl připraven ve spolupráci se Studiem Zet rádia BBC.

Studio Zet

Související