Na jejich použití v praxi je třeba dát si pozor. Nový zákon má například specifická přechodná pravidla pro společenské smlouvy. V novém zákoně jsou ustanovení, která dodržovat musíme, a pak také ustanovení, od kterých se můžeme ve společenské smlouvě odchýlit. Po 1. lednu 2014 se vám tak lehce může stát, že část společenské smlouvy se bude řídit úpravou starou a část úpravou nového zákona o obchodních korporacích. Povinná ustanovení nového zákona se totiž k 1. lednu 2014 stanou součástí společenských smluv, u těch nepovinných se ale budeme řídit stále úpravou stávajícího obchodního zákoníku.

 

Této dvojakosti právní úpravy se můžete vyhnout, pokud se podřídíte zákonu o obchodních korporacích jako celku. V takovém případě si budete moci být jistí, že se vaše společenská smlouva již zcela řídí novou právní úpravou. Pro podřízení se novému zákonu pak stačí jen zapsat tuto skutečnost do obchodního rejstříku.

 

Dalším důležitým datem je datum 30. června 2014. Do této doby je totiž nezbytné přizpůsobit společenské smlouvy povinným ustanovením nové právní úpravy, jinak může v krajním případě soud společnost i zrušit.

 

Do konce června 2014 je dále nutné upravit i smlouvy o výkonu funkce členů orgánů obchodních společností. Nový zákon upravuje smlouvy o výkonu funkce detailněji, povinnou náležitostí budou například podrobné informace o odměnách členů orgánu. Pokud tak některá složka odměny nebude ve smlouvě výslovně uvedena, nebude mít člen orgánu na ni nárok.

 

Michaela Riedlová
advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners
Partner rubriky

 

Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese Ekonom.cz/rekodifikace.

Související