Jedná se o novou povinnost, která zatíží všech 22 tisíc vlastníků solárních elektráren. Všichni, včetně domácností s několika panely na střeše, musí do konce června uzavřít smlouvy s některým z autorizovaných kolektivních systémů pro odběr vysloužilých solárních panelů. Jinak se vystavují hrozbě až 50milionové pokuty.

 

Například ČEZ bude muset za své současné solární parky odvést poplatek 125 milionů korun, v případě domácnosti s deseti panely na střeše to vychází na 2200 korun.

 

Proti zvýšení poplatku protestuje Česká fotovoltaická průmyslová asociace, která za změnou vidí lobbování ze strany recyklačních firem. Podle jejích propočtů se náklady na recyklaci pohybují od 1,5 do čtyř korun za kilogram panelů. Informace o zvýšení poplatku i lobbování kolektivních sběrných systémů týdeníku Ekonom potrvrdil zdroj blízký MŽP.

 

Dobrou zprávou pro solárníky může být aspoň rostoucí konkurence. K původním kolektivním systémům pro sběr starých panelů Asekol Solar a REMA PV Systém se nově přidávají také Elektrowin a Retela. Tato čtveřice se nejspíš podělí o dvě miliardy korun, které budou muset majitelé solárních elektráren zaplatit.

 

Licenci chce získat také firma REsolar, kterou založili velcí vlastníci solárních elektráren v Česku. Její nevýhodou je, že žádost na MŽP podala teprve před dvěma týdny. Do konce června tak potřebné povolení nejspíš nezíská.

 

AKTUALIZOVÁNO: Podle vyjádření REsolaru však licence od MŽP není třeba a stačí splnění jiných povinností daných novou vyhláškou.

Související