Smlouva o výkonu funkce upravuje vzájemná práva a povinnosti mezi společností a osobou, která je zejména jejím statutárním orgánem či členem jejího orgánu. Smlouva musí být uzavřena písemně a schválena valnou hromadou. Až potud není zásadního rozdílu mezi novou a starou úpravou.

 

Podle současné úpravy je výkon funkce bezúplatný, jen pokud je tato bezúplatnost ve schválené smlouvě o výkonu funkce výslovně stanovena. V opačném případě je výkon funkce vždy úplatný a není-li ve smlouvě o výkonu funkce uvedeno jinak, obdrží osoba za svůj výkon odměnu obvyklou. Nová úprava výše uvedenou zásadu ovšem nepřebírá a stanoví opačné pravidlo, tedy pokud schválená smlouva o výkonu funkce nestanoví jinak, bude výkon funkce vždy bezúplatný. Pokud tedy nemáte uzavřenou smlouvu či ji nemáte schválenou valnou hromadou či v ní není uvedena výše odměny výslovně se všemi složkami odměny, bude výkon funkce bezúplatný a společnost bude moci požadovat zpět vše, co v této souvislosti poskytla z titulu bezdůvodného obohacení.

 

Nová úprava stanoví, že do 30. června 2014 musejí být ujednání stávajících smluv o výkonu funkce a jejich odměně přizpůsobena nové úpravě. Doporučujeme tedy zejména prověřit, zda veškeré přijímané složky odměny jsou ve smlouvách zahrnuty, jinak na tyto explicitně neuvedené složky odměny zaniká uplynutím výše uvedené lhůty nárok.

 

Michaela Riedlová
advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners
Partner rubriky


Archiv sloupků k rekodifikaci najdete na adrese www.ekonom.cz/rekodifikace

Související