Sportovní ikony Česka, fotbalista Petr Čech a tenista Tomáš Berdych, vlastní solární elektrárny. Jako tisíce dalších dali své peníze do projektu, který sliboval nadstandardní výnos. Vládní špičky teď o těchto lidech mluví ústy premiéra jako o "nesmírně agresivní skupině, která doslova nehledí napravo a nalevo", a dávají jim za vinu kdejaký ekonomický trabl. Jeden by skoro nabyl dojmu, že nebýt "solárních baronů", Česko je tygrem Evropy.

Ostatně označení solární baron se už dnes mírou negativity může směle měřit s výrazem tunelář, případně kmotr. Jsem dalek toho tvrdit, že v nastavení výkupních cen elektřiny z takzvaných obnovitelných zdrojů nebyl zlý úmysl a že vyvolení na "příležitost" nebyli "upozorněni" dříve, než si to ostatní byli schopní spočítat. Po nedávném přiznání Jana Stráského, jak se pomocí bankovního socialismu akumuloval kapitál v polistopadovém období, by to byl projev nezřízené naivity.

Troufám si však tvrdit, že skandalizování až kriminalizace lidí, kteří chtějí v rámci platných zákonů maximalizovat svůj zisk, nesmí patřit do výbavy demokratických politiků. (Troufli by si tuzemští solárobijci činit Čecha s Berdychem odpovědnými za předraženou elekřinu?) David Tramba v hlavním materiálu tohoto vydání odděluje transparentní vlastníky solárních elektráren od těch nedohledatelných a mimo jiné pak upozorňuje, že skuteční vítězové nechvalně známého slunečního šílenství už žádné elektrárny nemají. Prodali je v nejlepší možné době a díky eráru své peníze zhodnocují zase někde jinde.

Označení solární baron už v tuzemsku pevně zakořenilo. Nově přišel presumptivní ministr financí za ČSSD Jan Mládek s návrhem, aby se živnostníkům začalo lát do parazitů. On to takhle na sjezdu neřekl, nicméně jeho neskutečně hloupý výrok překryl celé sjezdování přátel oranžové barvy a sociálního státu. To, že mu teď pravicoví oponenti mlátí výrokem o lebku, je pochopitelné. Zároveň Mládkův příběh ukazuje na nebezpečí národního sportu jménem "nálepkovaná". Máš solár? Jsi zlodějský baron! Máš živnostenský list? Parazite! V kakofonii těchto výkřiků pak zaniká to podstatné. Že totiž naše země nevzkvétá a že to má zcela konkrétní viníky.

Příjemné čtení přeje

 

Ondřej Neumann
šéfredaktor

 

 

 

 

P. S.: Pro úplnost přesný citát Jana Mládka: "Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný."

Související