Děkujeme za odpovědi na minulý kvíz, ukázalo se, že by si mnozí z čtenářů Ekonomu zachránili před popravou život. Zda by zároveň získali místo v renomované konzultační firmě, kde minulá hádanka padla při přijímacím pohovoru, je otázkou. Nemůžeme vám zaručit ani místo v Googlu, pokud správně odpovíte na hádanku dnešní. Ale každopádně zazněla v této společnosti a my ji přebíráme z knížky Williama Poundstona Jste dost chytří na to, abyste mohli pracovat v Googlu?

 

Tipy do rubriky posílejte na: milos.cermak@economia.cz.

 

A teď k nejnovější hádance: Na břehu řeky stojí tři muži a tři lvi. Máte jednu loďku a potřebujete je dopravit na druhou stranu. V loďce je místo pouze pro dva, a je jedno, jestli jsou to dva muži, dva lvi anebo jeden muž a jeden lev, ale někdo v ní vždycky musí být. Pravidlo zní, že počet lvů na břehu nesmí být nikdy vyšší než počet mužů, protože pak by je lvi sežrali. Pokud se počet mužů a počet lvů rovná, pak je to v pohodě, protože to muži zvládnou. Jak je všechny dostanete na druhou stranu?

 

Nevychází vám to a necháte se podat? Nebo máte dojem, že jste na to přišli? Pro řešení sjeďte myší ještě o kousek níž

.

.

.

.

.


Řešení: Tato hádanka je lépe známá ve verzi "tři muži a tři kanibalové", v Googlu však asi používají raději "politicky korektnější" verzi se lvy. Úloha se proslavila v počátcích oboru zvaného umělá inteligence, kdy vědci v šedesátých a sedmdesátých letech programovali tehdejší počítače tak, aby ji s pomocí algoritmu vyřešili. Úloha má víc řešení, a to i pro nejmenší počet cest s loďkou, který činí jedenáct. Jedno z řešení je následující:

1: tam jedou muž a lev (na břehu zůstali dva muži a dva lvi)

2. zpátky se vrací muž (na druhém břehu zůstal lev)

3. tam jedou muž a lev (na břehu jsou dva muži a lev)

4. zpátky se vrací muž (na druhém břehu dva lvi)

5. tam jedou dva muži (na břehu jsou muž a lev)

6. zpátky se vracejí muž a lev (na druhém břehu zůstali muž a lev)

7. tam jednou dva muži (na břehu zůstali dva lvi)

8. zpátky se vrací muž (na druhém břehu zůstali dva muži a lev)

9, tam jede muž a lev (na břehu zůstal lev)

10. zpátky jede muž (na druhém břehu jsou dva muži a dva lvi)

11. tam jedou muž a lev, všichni jsou na druhém břehu

 

Související