Vidíte na něm čtyři odsouzence k smrti. Prezident jim nabídl milost, ale tu dostanou jen tehdy, když alespoň jeden z nich uhodne, jaký klobouk má na hlavě. Vězni vědí, že dva klobouky jsou bílé a dva černé. Jeden vězeň je na samotce, nikdo nevidí jeho a ani on nevidí nikoho. Ostatní tři vězni stojí za sebou. Nikdo se nesmí otočit. Třetí v řadě tím pádem vidí klobouky, kteří mají dva odsouzenci před ním. Druhý vidí jen ten, který má muž před ním. První nevidí nic, podobně jako ten na samotce. Co myslíte, může některý z nich přijít na to, jaký klobouk má na hlavě? A který? (Úloha má řešení, i když se to nezdá.)

 

Jestli už máte svůj tip, nebo se necháváte podat, sjeďte myší trochu níž, najdete správné řešení. Své tipy do rubriky posílejte na: milos.cermak@economia.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Řešení: Vezměme to vylučovací metodou. Vězeň "na samotce" nemá šanci, jak barvu svého klobouku zjistit. Stejně tak ten první v řadě, který se dívá do stěny a nikoho nevidí. Druhý za ním vidí barvu jeho klobouku, ale to je málo. Jak je na tom třetí? U něj je to složitější. Kdyby oba vězni před ním měli černé klobouky (nebo oba bílé), pak by stoprocentně a jako jediný věděl, že on má bílý (respektive černý). Ale jelikož má jeden bílý a druhý černý (a vězně na samotcve nevidí), nemůže si být jistý. Takže mlčí.

 

A to je chvíle druhého vězně! Jestliže ten slyší, lépe řečeno neslyší, že by vězeň za ním volal řešení, je mu jasné, že on a vězeň před ním mají po jednom bílém a po jednom černém klobouku. Takže on ma ná hlavě opačnou barvu než vězeň před ním. Všichni jsou zachráněni.

 

 

Související