Loňský rok byl podle odborníků v českém kyberprostoru zlomový. Osamělí počítačoví útočníci se začali organizovat do hackerských skupin. Jedním z nejviditelnějších bylo v závěru roku uskupení Czechurity, které se přihlásilo k napadení webu Exekutorské komory a firmy Skylink. Již v březnu se jim podařilo hacknout i internetové stránky České televize. Tehdy si říkali "p1r@t3z'sec". "Přejmenovali jsme se z důvodu příchodu nových členů," zdůvodňuje jeden z hackerů.

 

 

Týdeníku Ekonom se podařilo spojit se zástupci skupiny a domluvit rozhovor. "S rozhovorem souhlasíme, ale na jméno v žádném případě ne," odpověděli hackeři přes e-mail.

 

Jste počítačovými hackery, nebo spíše hactivisty, kteří svými kroky sledují politické cíle?

Za hacktivisty se nepovažujeme a výraz "hacker" nemáme zrovna v oblibě, ale budiž. Politické cíle nesledujeme.

 

Na Twitteru o sobě píšete, že nejste zloději, ani kriminálníci. Považujete své kroky vůbec za protizákonné?

Zloději nebo kriminálníci dělají vše pro to, aby z toho měli nějaký zisk - my z toho žádný zisk nemáme a ani to pro něj neděláme. Nikdy jsme se nikoho nesnažili vydírat, a dostat se tak k finančnímu obnosu. Stejně tak se nesnažíme ani žádné osoby či společnosti zdiskreditovat, my jen poukazujeme na nedostatky, které vidíme kolikrát ve velmi drahých systémech. Lidé mají právo vědět, kdo a jak se stará o jejich osobní údaje a jestli jsou v bezpečí. Je třeba si uvědomit, že na internetu nechávají čím dál více informací, a my poukazujeme na stav, který u nás není v pořádku.

 

Proč to neděláte veřejně, ale skrýváte se za anonymní přezdívkou?

Ale my se neskrýváme, veřejně jsme přiznali název skupiny a hlásíme se k našim aktivitám.

 

Kolik máte aktivních členů?

Na to nebudeme odpovídat.

 

Předpokládám, že počítačové útoky vás nemohou uživit. Co děláte za povolání?

Počítačové útoky neděláme pro to, abychom si vydělali peníze, ale abychom tak vyjádřili nějaký postoj nebo stav ve společnosti. Na to, čím se živíme, nebudeme odpovídat.

 

Poprvé jste na sebe výrazně upozornili loni v listopadu, když jste z webu Exekutorské komory stáhli databázi exekutorů a vyvěsili ji na web. Proč jste to udělali?

Občas je dobré píchnout do vosího hnízda. Zároveň bylo jisté, že tento čin neunikne médiím, která se o nás začala zajímat.

 

V prosinci jste pak napadli webové stránky společností CS Link a Skylink. Předpokládám správně, že za tím byly osobní důvody, že se někdo z vašich členů dostal do sporu s touto firmou a nechtělo se mu platit za satelitní televizi?

K hacku již zmiňovaných společností nás inspirovalo to, jak se rozhodly vymáhat servisní poplatek i přesto, že se před uzavřením smlouvy s klientem zavázaly, že servisní poplatek se platit nebude. Všimli jsme si, jak se zákazníci snaží bránit - žádný poplatek platit nemají, a proto se zpoplatněním nesouhlasí. To byl důvod, proč jsme začali prověřovat jejich web. Následně jsme zjistili, že web je velice slabě zabezpečený. A co bylo horší - informace o zákaznících byly velmi lehce dohledatelné a odcizitelné. Společnost vůbec nedbala na bezpečí svých klientů. Po tom všem z jejich strany přišla velká ignorance jejich pochybení a nehorázné klamání zákazníků. Tvrdili, že o nic nemohli přijít, i když jim bylo jasné, že mají vážné problémy se zabezpečením svých údajů. S takovou ignorancí jsme se ještě nesetkali.

 

Nepřipouštíte si, že jste mohli zákazníkům CS Link a Skylink uškodit, když jste bez jejich souhlasu zveřejnili osobní data desetitisíců z nich jen kvůli tomu, že šéf společnosti prohlásil, že je databáze v bezpečí?

Mnoho lidí nemá společnosti CS Link a Skylink rádo kvůli již zmiňovaným poplatkům, jen se podívejte na facebookovou stránku s takzvanou hromadnou žalobou. Tímto jsme jim, dalo by se říci, pomohli - mohou žádat další odškodnění. Koneckonců zákazníci si nám ani nijak nestěžovali, ba naopak.

 

Proč se svých cílů nesnažíte dosáhnout legálními nástroji? Mohli byste na podle vás nepravosti upozorňovat média, sbírat podpisy pod petice nebo se třeba snažit navrhovat vlastní vylepšení systému.

To není v našem zájmu, děláme to, co nás baví a co nejlépe umíme.

 

Co si myslíte o hnutí Anonymous? Vnímáte je do jisté míry jako konkurenty?

Myšlenka samotného hnutí je dobrá. Ovšem pokud se do toho začnou montovat lidé, kteří nemají ponětí, o čem je řeč, končí to následně tím, že takzvaně pravá ruka neví, co dělá levá. Čehož jsme koneckonců byli minulý rok svědky. Jako konkurenci je nevnímáme, neboť žádnou nemáme.

 

Na internetu slibujete, že připravujete "něco opravdu velkého" a že "nic není nemožné". Vzkaz jste publikovali v polovině prosince a dosud se nic nestalo. Bylo to tedy jen prázdné prohlášení? Co konkrétního chystáte?

Nepleťte si pojmy, nic jsme neslibovali, ale prohlásili, že připravujeme. Všechno má svůj čas a dostane se na povrch v pravou chvíli.

 

Existuje něco, co by vás přesvědčilo, abyste hackerskou skupinu Czechurity rozpustili?

Těžko odpovědět, stát se může cokoli.

Související